HABER

Ergenekon’da Jandarma Komutanı’na gözaltı

Ergenekon soruşturmasında Erzincan’dan yazın Eskişehir’e atanan Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu gözaltına alındı.

Albay Gençoğlu'nun makamında, evinde ve yazlığında aramalar yapıldı.
Ergenekon soruşturması kapsamında Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı'nın isteği doğrultusunda Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, Cumhuriyet savcıları ile bazı askeri savcılar Alay Komutanlığı'na gitti.
Dün gözaltına alınan Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Recep Gençoğlu doktor raporunun alınması için TSK Eskişehir Asker Hastanesine götürüldü. Kıdemli Albay Gençoğlu, buradan da Merkez Komutanlığına götürüldü.
Geceyi Merkez Komutanlığında geçiren Kıdemli Albay Gençoğlu'nun bugün 1'nci Hava Kuvveti Komutanlığındaki havaalanından kalkacak askeri uçakla Erzurum'a gönderileceği açıklandı.
Erzincan Alay Komutanlığı görevinden 30 Ağustos’ta Eskişehir'e atanan Kıdemli Albay Gençoğlu'nun, Erzincan'daki bir çalışmayla ilgili olarak gözaltına alındığı öğrenildi.
**MAKAMINDA, EVİNDE VE YAZLIĞINDA ARAMA**
Öte yandan, Gençoğlu'nun makamı, konakladığı lojmanı ile Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki yazlığında aramalar yapıldı. Aramalar gece geç saatlerde bitti.
Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısın'ın talimatıyla gözaltına alınan Kıdemli Albay Gençoğlu'nun makamında yapılan aramadan sonra cumhuriyet savcıları, askeri savcılar ve yetkililer, Arifiye Mahallesi'ndeki lojmana geçti.
Polisler, savcıların, askeri yetkililerin ve avukatın nezaretinde Kıdemli Albay Gençoğlu'nun konakladığı lojmanda arama yapmaya başladı.
Öte yandan, Kıdemli Albay Gençoğlu'nun, Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki Özaydınkent sitesindeki yazlığında da arama yapıldığı öğrenildi.
**AVUKAT: MASUM OLDUĞUNU İFADE EDİYOR**
Kıdemli Albay Recep Gençoğlu'nun avukatı Erol Halka, müvekkilinin, kamuoyunda bilgi kirliliği olduğu için açıklama yapmasını istediğini belirtti şöyle konuştu:
''Erzincan'da gerçekleşen ve Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında müvekkilim Gençoğlu gözaltına alındı.
Burada yapılan işlem müvekkilimin ifadesinin alınması, sorgulanması işlemi değil tamamen yasal prosedürler içinde gözaltına alınması işlemidir. Soruşturma gizli olduğundan detaya giremiyoruz. Yasal işlemler, hukuka aykırı bir durum söz konusu değil. Muhtemelen yarın askeri görevliler nezaretinde Erzurum'a götürülecek.
Kendisi tertemiz, pırıl pırıl bir şahıstır. Bu soruşturmanın sonucunda kendisinin aklanacağını ümit ediyoruz. Kendisi de tamamen masum olduğunu ifade ediyor.''
Halka, gazetecilerin ''Arama sırasında kimler vardı?'' diye sorması üzerine, ''Aramalarda askeri savcılar, askeri hukuk müşaviri de hazır bulundu. Başsavcı, başsavcı vekili ve ilgili savcılar vardı'' dedi.
**İSMAİLAĞA CEMAATİNE OPERASYON DÜZENLEDİ**
Albay Recep Gençoğlu, 2007 yılında, Düzce'den Erzincan'a atandı.
Burada 2 yıl Jandarma Alay Komutanlığı yaptı. Bu süre içerisinde önemli operasyonlar düzenledi. Bu operasyonlardan en fazla ön plana çıkanı ise İsmailağa cemaatine yönelik olanıydı.
Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, Albay Recep Gençoğlu, geçen yıl, okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklara izinsiz eğitim verdiği iddia edilen cemaate yönelik operasyon düzenledi.
Operasyon sonucunda 63'ü çocuk 74 kişi ailelerine teslim edildi. Gözaltına alınan 20 kişiden 9'u tutuklandı. Ancak bu zanlılar da daha sonra serbest bırakıldı.
Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in talimatıyla başlatılan İsmailağa cemaati operasyonu dosyasını, Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal devraldı.
Evli ve iki çocuk babası olan Albay Gençoğlu, Ağustos ayında Eskişehir'e atandı.
Bu görev değişikliğinden iki ay sonra, yani Ekim ayında, Erzincan'da Devlet Su İşleri’ne ait baraj gölünde mühimmat bulundu.
Bunun üzerine Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal, operasyon başlattı. Şanal'ın talimatıyla, Erzincan'da iki ayrı operasyon düzenlendi. Kasım ayındaki operasyonlar sonucunda Erzincan Jandarma Komutanlığı'nda görevli bir Binbaşı, Üsteğmen ve bir Başçavuş tutuklandı.
Dömeni Erzincan Jandarma Alay Komutanı olan Albay Recep Gençoğlu da Eskişehir'de gözaltına alındı. Makımında ve evinde arama yapılan Albay'ın baraj gölünde bulunan mühimmatla ilgili gözaltına alındığı sanılıyor. Albay Gençoğlunun sorgusu Erzurum'da Özel Yetkili Savcı Osman Şanal tarafından yapılacak.
Bu arada Albay Gençoğlu'nun 1995-1997 yılları arasında Cizre'de İlçe Jandarma Bölük Komutanı olarak görev yaptığı da öğrenildi.


Geri Dön