HABER

Ergenekon'da tahliye

Ergenekon davasının tutukları sanıkları Ümit Sayın, Emin Gürses ve Muhammet Yüce hakkında tahliye kararı çıktı.

Ergenekon'da tahliye

Ümit Sayın, Emin Gürses ve Muhammet Yüce tahliye edildi..

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarının tahliye taleplerinin reddedilmesini istedi.

İstanbul 13. ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, sanık ve avukatlarının talepleri dinlenildi.

Tutuklu sanık Emin Gürses, ifadesini vermesinin üzerinden bir yıl geçtiğini ve hala tutukluluk halinin devam ettiğini söyledi.

''Örgütü bulamadınız ama 2 senedir beni burada tutuyorsunuz. Ben kendimi örgütleyemiyorum kaldı ki üniversiteyi örgütleyeyim'' diyen Gürses, savcıların cinsel faaliyetleri ile çok yakından ilgilendiğini, kasetlerin internette dolaştığını anlattı.

Devletin insanları terörize ederek sindiremeyeceğini ifade eden Gürses, ''(Adalet mülkün temelidir) yazısı arkanızda olduğu için göremiyorsunuz. Aslında önünüzde olması lazım. Hukuka uygun karar vermenizi bekliyorum'' dedi.

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden müvekkili hakkında, 2000 yılından bu yana yapılan çalışmalar ile Veli Küçük ve grubunun olup olmadığının sorulmasını istedi.

Tutuklu sanık Oktay Yıldırım'ın avukatı Murat İnan, müvekkilinin şeffaf bant üzerindeki bantta parmak izi sorulduğu sırada hala ekspertiz raporunun çıkmadığını dile getirerek, hukuka aykırı toplanan yok hükmündeki delillerin değerlendirilmesini talep etti.

İnan, müvekkilinin tahliyesini de istedi.

Tutuklu sanık Sevgi Erenerol'un avukatı Vural Ergül, ikinci ''Ergenekon'' davasında gizli tanık ''Anadolu'' olarak ifade veren tutuklu sanık Ümit Sayın'ın müdafilik talebini düşüneceğini belirtti.

''Duruşmaları bu kadar uzun tutmazsanız taleplerimiz daha iyi anlaşılır ve tahliyeler daha iyi değerlendirilir'' diyen Ergül, dosya kapsamındaki bir CD'nin kayıp, bir CD'nin de kırık olduğunu kaydetti. Ergül, ''Arşiv odasının girişinde görüntü alınmıyor. Soruşturma kolluğunda bulunan polis memurlarının arka kapıdan girişlerinin yasaklanmasını talep ediyorum'' dedi.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün'ün ''Mahkemeye bakarak konuşun'' demesi üzerine Ergül ''Ekrandan kendime bakıyorum'' diye konuştu. Bunun üzerine Şengün de, ''Merak etmeyin güzel çıkıyorsunuz'' dedi.

Duruşmada söz alan diğer sanık avukatları da müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan Poyrazköy davasının onaylı örneğinin dijital ortamda gönderilmesini talep etti.

Pekgüzel, tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddedilmesini istedi.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, talepleri değerlendirmek üzere duruşmaya ara verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön