HABER

Ergenekon'un tutuksuz sanıkları...

İSTANBUL (İHA) - Ergenekon soruşturmasının son dalgasında gözaltına alınan eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Kemal Gürüz adliyeye sevk edildiği sırada, Cumhuriyet mitinglerinde yan yana yürüdüğü Ergenekon davasının tutuksuz sanığı İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, 'Ergenekon' konusunun işlendiği toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan gözaltı işlemlerini Guantanamo Kampı'ndaki uygulamalara benzetti.

Talat Paşa Komitesi tarafından Taksim'deki The Marmara Hoteli'nde düzenlenen toplantıya katılan KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Ergenekon soruşturması ve 'Ermenilerden özür' kampanyasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Şüpheli diye içeri alınan bir kişinin suçlu olup olmadığının içeride incelendiğini anlatan Denktaş, "Bu bazen 1 ay, 5 ay, 13 ay, hatta şüphelinin ölümüne kadar uzanan bir zaman alıyor. Bu olay dünyanın hiçbir hukuk sisteminde yoktur. Kıbrıs'ta şüpheli içeri alındıktan sonra 24 saat içinde yargıç önüne çıkarılır. Suçu kendisine söylenir. Eğer araştırılacak veya incelenecek bir durum varsa yargıçtan 3-4 gün daha ek gözaltı istenir. Şüpheli varsa şikayetini yargıca söyler. Böyle 13 ay, 15 ay içeride kalması kabul edilebilir değil. Bu uygulama Guantanamo'da yapıldı. Ancak Guantanamo'da yapılanlar ABD'nin ayıbı oldu. Ergenekon operasyonu kapsamında yapılan gözaltı uygulamaları Türk insanına yakışmamıştır " diye konuştu.
Denktaş, Ergenekon operasyonunun memleketin huzurunu kaçırdığını ifade ederek, soruşturma kapsamında gözaltına alınan Doğu Perinçek gibi isimleri görünce şaşırdığını söyledi. Denktaş, "Ağlamak değil içimden gülmek geldi. Bunlar vatanını seven insanlar. Bu isimlerin şimdi ortaya çıkan Ergenekon havasıyla ne alakası var. Ortaya çıkan silahlar Susurluk'la ilişkiliyse onlarla bağlantısı olanları yakala. Memleketin huzuru kaçtı. Herkes endişe içinde sıra bana ne zaman gelecek diye bekliyor. Ağzımızın tadı kaçtı. Bu konuyla ilgili olarak Türk baroları konuştu. Baroların konuşmalarını destekliyorum" dedi.

"Ermenilerden özür" kampanyasına da değinen Rauf Denktaş, "Hepsi kardeşimiz gibidir. Ayrım yoktur. Geçtiğimiz günlerde Garo Mafyan kardeşim güzel bir açıklama yaptı. Buradaki Ermeni vatandaşları ve kiliseyi göreve davet ediyordu. Barış ve huzur içinde yaşadığımızın, ayrıcalık görmediklerinin dünyaya belirtilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Öte yandan, toplantıya Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ile İbrahim Benli'nin de katılması dikkat çekti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön