HABER

Ergin kardeşler hakim karşısına çıktı

Uşak - Kamuoyunda Karagümrük Çetesi olarak adlandırılan oluşumun ele başları oldukları savunulan Nuri ve Vedat Ergin kardeşler ile arkadaşlarının yargılandığı Uşak Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava başladı.

Sanık ve avukat sayısının fazlalığı nedeniyle mahkeme salonuna dönüştürülen Uşak Atatürk Spor Salonu çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Duruşma salonuna girenler tek tek aranarak, x-ray cihazından geçirildi.

Tutuklu sanıklar Isparta, Afyon, Muğla ve İzmir'deki cezaevlerinden spor salonuna, geniş güvenlik önlemleri altında getirildi.

Davanın sabahki ilk bölümünde, Nuri Ergin, kardeşi Vedat Ergin ve avukat Tuncay Kütükoğlu'nun Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşanan 5 milyar liralık haraç isteme iddiasıyla ilgili duruşması yapıldı.

Mahkeme heyeti, duruşmaya katılan tutuklu sanık Nuri Ergin'den savunmasını istedi. Nuri Ergin, savunmasında, 1998-2000 yılları arasında, Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gelmeden 6 kişinin öldürüldüğünü, bu cezaevinde kendilerinden önce de suç işlendiğini söyledi.

Biz sütten çıkmış ak kaşık değiliz" diyen Nuri Ergin, ancak potansiyel suçlu olarak görüldüklerini, mahkeme heyetinden kendilerine bu tür yaklaşım sergilememesini istediklerini bildirdi.

Nuri Ergin, "Uşak Cezaevi'nde Naim Saruhan'ın Kırkpınar ağası olan babası Mustafa Saruhan'dan 5 milyar haraç istediğimiz iddia ediliyor. Ben her hafta cezaevi kantincisine 3-5 milyar harçlık veren kişiyim. Ben Nuri Ergin'im. Bakkal, limoncu, manav değilim.

Bazı kişileri dolar manyağı yaptım. Ben milyon dolarlarla oynarım. 5 milyarlık haraç istemem. Uşak Cezaevi'nde kaldığım sürede 750 bin dolar para harcamışım. Hapishanede cinayet, kumar, silah olayları vardı. Bunların hepsini engelledim" dedi.

Bugüne kadar kardeşi Vedat Ergin'le birlikte 23 tane cezaevi dolaştığını belirten Nuri Ergin, "Hapishanelerde belki ceketimiz olmamıştır ama silahımız her zaman olmuştur. Herkes bize düşman. Ne yapacaktık? Son 11 yıldır hapishanelerdeyiz. Üç tane çocuğum var, 68
yaşında annem var. Ölmemek için silah taşıdık" dedi.

Nuri Ergin, yaklaşık 20 yıldır "alemin" içinde olduğunu kaydederek, "Firardayken babamı öldüren kişiyi öldürdüm. Ben tetikçi tutmam, Çakıcı gibi değilim, sıkarım. Cezaevine küçük yaşta kıza tecavüzden, polis ve asker öldürmekten kişiler geliyordu.

Benim de çocuğum var. Askeri, polisi şehit edenin seve seve kafasına sıkarım. Bu yüzden DHKP-C'yi, Apo'yu karşıma aldım, hiç fark etmez. Ama biz burada gaspçı ilan edildik. Bunu kabul etmiyorum" diye konuştu.Mahkeme heyeti, ara kararı açıkladı. Heyet, sanıklar Nuri ve Vedat Ergin'in yeni savunma için taleplerinin kabul edildiğini, tutukluluk hallerinin devamını ve duruşmanın 17 Şubat'a ertelendiğini açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler