HABER

Ergin kardeşler hakim karşısında

UŞAK (İHA) - Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 2000 yılında çıkan ve 6 kişinin ölmesi ve çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan isyanla ilgili olarak, aralarında Nuri ve Vedat Ergin'in de bulunduğu 180 kişinin yargılandığı davada ertelenme kararı çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 2000 yılında çıkan ve 6 kişinin ölmesi ve çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan isyanla ilgili davada erteleme kararı çıktı. Tutukluların tutukluluk hallerinin devamına karar verilirken, Nuri ve Vedat Ergin kardeşler ile Özen Özçelik'in avukatlarının dosyayla ilgili vekaletlerini hazırlaması ve üzerinde çalışılması için duruşma 06.03.2006 tarihine ertelendi. Kadri Kalemli ile aynı cezaevinde bulunan Hasan Hüseyin Kandemir'in aralarında çıkar çatışması yaşanabileceği gerekçesiyle, Kandemir'in başka bir cezaevine nakli için yazı yazılması kararlaştırıldı.

Daha sonra, mahkeme heyeti ara vermeden, isyandan 1 ay kadar önce Nizamettin Dal adlı mahkumun öldürülmesiyle ilgili davayı görmeye başladı. Bu arada Uşak Valisi Kayhan Kavas, spor salonuna gelerek yaklaşık 5 dakika duruşmayı izledi. Nuri Ergin, dosya ile ilgili savunmasında, "Nizamettin Dal, delikanlıya yakışmayacak hareketlerde bulunduğu için linç edilerek öldürülmüş. Bu olayla uzaktan yakından ilgim yok. Nizamettin Dal, Ege çocuklarının gururuyla oynamış. Şerefli Ege çocukları da bunu linç edip öldürmüş. Dışarıda vurduklarım, bana acı vermek için çevremdekilere ve aileme sıkmaya başladı. Yaptığım her olayın altına şerefimle imzamı atarım. Bu doğrultuda size ilk kez burada bir itirafta bulunmak istiyorum. İstanbul'da, oğlum Nurettin Ergin'i Ramazan ayında evinin önünde taratan şahısları buldurup öldürttüm. Ailemin bir tek kılına 40 can alırım. Tüm delikanlılara buradan sesleniyorum. Kabadayı olmak istiyorlarsa önce insan, sonra şerefli, sonra da kabadayı olsunlar. Kabadayılığın bedeli çok ağır. Biz ateşten bir gömlek giyiyoruz" diyerek suçlamaları reddetti.

Konu hakkında savunması alınan Vedat Ergin ise, "Her ayağına pantolon giyen delikanlı olmaz. Nizamettin Dal'ın öldürülmesinde beni rambo ilan etmişler. Tek başıma döve döve öldürdüğümü söylemişler. Nizamettin Dal, Erdal Kılıç adlı mahkuma cinsel pislik yapmış. Arkadaşlar bu olay nedeniyle beni koğuşumda uyandırdı. Şerefli Ege çocukları cinsel pislik yaptığı için dövmüşler. Bu olaydan sonra ben de dövdüm. Ancak öldürülmesiyle ilgili suçlamaları reddediyorum. Bazı art niyetli avukatlar bu duruşmada Nuriş ağabeyimle beni suçlu yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Lütfen daha objektif olsunlar" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler