HABER

Erkek sağlığında androloji çağı

Kadın hastalıkları uzmanları kadar yaygın olmasalar da erkeklere özel hastalıklarda ihtisas yapmış doktorlara ilgi artıyor. Tıp dilinde 'Androloji' olarak adlandırılan dalı ihtisas alanı olarak seçen doktorların ve hastaların sayısında son yıllarda önemli ölçüde artış kaydedildi.

Erkek sağlığında androloji çağı

Edinilen bilgilere göre, tıp sözlüklerinde, 'Erkeklerde üreme sağlığı ve cinsel fonksiyon bozukluklarıyla ilgili uzmanlık dalı' olarak da tarif edilen Androloji'nin kökeni M.Ö. 2500'lere kadar dayanıyor. Özellikle Sümerler'in yaygın olarak tıbbın bu dalıyla uğraştıkları, erkeklerde kısırlık konusuna eğildikleri ve bazı tıp çevrelerinde ilk tüp bebek denemesi olarak da kabul edilen önemli çalışmalar yaptıkları, o döneme ait ortaya çıkarılan tabletlerden anlaşılabiliyor.

Tıp biliminin gelişmesiyle birlikte kadın ve doğum hastalıkları uzmanlığı, önemli bir ihtisas alanı konumuna gelirken, aynı şeyi Androloji için söylemek mümkün değil. Örneğin, Almanya'da Jinekoloji ve Doğum Yardımı Derneği'nin geçmişi 1885 yılına kadar dayanırken, Alman Androloji Derneği ancak 1975 yılında kurulmuş.

AVRUPA'DA İLK OLARAK ALMAN MÜTEHASSISLAR KULLANDI

Almanya'nın Münster şehrinde geçen günlerde yapılan ve 500 dolayında bilim adamının katıldığı Avrupa Androloji Kongresi'nde konuşan uzmanlar, erkek sağlığının bir asra yakın ihmal edilmesinin vahim sonucu olarak, bugün kadınlara yönelik daha kapsamlı tıbbi hizmetler sunulduğunu, bu yüzden de erkeklere oranla ortalama hayat sürelerinin 7 yıl daha fazla olduğunu vurguladı. 'Andoroloji', Almanya'da 1 yıl önce bir ihtisas dalı haline geldi. 'Androloji uzmanı' ifadesini Avrupa'da ilk kullanan doktorlar da yine Alman mütehassıslar oldu.

Bir zamanlar adeta gurur meselesi haline getirilen erkeklere has hastalıkların kamuoyunda daha fazla tartışılır hale gelmesi, erkek hastaların doktorlara olan rağbetini de artırdı. Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, bundan 5 yıl öncesine göre hormonal rahatsızlıklardan dolayı bir uzman doktora başvuran erkeklerin oranı yüzde 20 artmış durumda. Ancak gençlerin doktora gitmekten çekindikleri, cinsel sorunları sebebiyle bir uzmana başvuran erkeklerin daha ziyade 50-65 yaş grubundan oldukları belirtiliyor.

5 YIL SONRA PİYASAYA ÇIKMASI BEKLENİYOR

Erkeklere has rahatsızlıklar, son yıllarda ilaç sektörünün de ilgisini fazlasıyla çekmeye başladı. Cinsel gücü arttırıcı ilaçların yanı sıra erkeklik hormonu testosteron yetersizliğine karşı ilaçlar da birbiri ardına piyasaya sürülüyor. Son olarak Münster'de yapılan Avrupa Androloji Kongresi'nde, enjekte edildiğinde vücutta 3 ay yetecek kadar testosteron hormonu depolayan bir iğne tanıtıldı. Halk arasında 'erkekler için doğum kontrol hapı' olarak adlandırılan ve döllenmeye karşı kadın yerine erkeğin tedir almasını sağlayan hap veya iğnelerle ilgili araştırmaların ise sürdüğü, yaklaşık beş yıl kadar sonra piyasa çıkabileceği açıklandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön