HABER

Erkeklerle tokalaşmayan öğretmene uzaklaştırma

Amsterdam - Hollanda'da orta dereceli bir eğitim kurumunda görev yapan Müslüman kadın öğretmen, erkek öğretmen ve öğrencilerle tokalaşmayı reddettiği
için okuldan uzaklaştırıldı.

Utrecht kentinde, çoğunluğunu Türk ve Faslı öğrencilerin oluşturduğu "Het Vader Rijn College" adlı orta dereceli meslek okulunun ekonomi öğretmenine işten
el çektirildiği, okul müdürü tarafından gönderilen bir mektupla bildirildi. Okul Müdürü Bart Engbers, konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada, öğretmenlerin, hal ve hareketleriyle topluma ve iş yaşamına örnek oluşturması gereken kişiler olduğunu belirterek, bu öğretmenin inançlarını öne sürerek getirmek istediği böyle bir davranışa izin veremeyeceklerini ifade etti.

Müdür Engbers, Müslüman öğretmenin okuldan uzaklaştırılmasının ayrımcılık anlamına gelmediğini söyledi. Okuldan atılan kadın öğretmen, 1 Ocak 2005 tarihinde işe girmiş ve geçen yaz, okul yönetimine elektronik postayla bir mesaj göndererek, bundan böyle erkek öğretmen ve öğrencilerle inancından dolayı tokalaşmak istemediğini bildirmişti. Okul yönetiminin böyle bir davranışı kabul etmeyeceğini açıklaması üzerine, kadın öğretmen Eşit Muamele Komisyonuna başvurmuş ve komisyon da geçen ay açıkladığı kararında, öğretmenin erkeklerle tokalaşma zorunluluğu bulunmadığı, bu nedenle okulda kalmasında bir sakınca olmadığı görüşüne varmıştı.

Komisyonun verdiği bu karar, Eğitim Bakanlığının tepkisine yol açmış, azınlıklar politikasından sorumlu Bakan Rita Verdonk ise Eşit Muamele Komisyonunun kaldırılması gerektiği görüşünü ileri sürmüştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön