HABER

"Erken seçim deyince Başbakan'ın asabı bozuldu"

Ankara - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "erken seçim" denildiğinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "asabı, fiziği, kimyası ve geometrisinin bozulduğunu, ona buna saldırdığını" ileri sürerek, "Biz böyle bir Başbakanı içimize sindiremiyoruz. Bu üslupla konuşacak bir cumhurbaşkanı Türkiye'ye layık değil" dedi.

Baykal, TBMM Genel Kurulu'nda, 2007 bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı ve erken seçim tartışmalarına yer verdi.

Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçiminin, her zamankinden farklı olarak bir gerilim konusu haline dönüşmeye başladığını belirten Baykal, cumhurbaşkanlığının, Anayasa'nın, etkin bir şekilde işletilebilmesi, inançla sahiplenilebilmesi, savunulabilmesi açısından en önemli sorumluluk noktası olduğunu söyledi.

Baykal, cumhurbaşkanlığının, Anayasa'nın zirvesinde bir merci olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Orada, Anayasa'yı sahiplenme, kucaklama, Anayasa'ya inanma, Anayasa'nın öngördüğü şekilde devlet kurumlarını birbiri ile uyum ve işbirliği içinde çalıştırma görevi vardır. Herkesin kaygısının altında yatan, Sayın Başbakan'ın cumhurbaşkanı adayı olarak, Anayasa'ya inanma, sahip çıkma, anayasal kurumların uyum ve işbirliği acısından çok ciddi sorunlar yaratabilecek olduğu gözlemidir.Bunun, haksız ve yanlış bir gözlem olduğunu iddia etmek mümkündür ama toplumun temel tespiti odur ki; Sayın Başbakan Anayasamızın temel ilkeleriyle ilgili ciddi tereddütü vardır."

Baykal, Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların, Anayasa'nın özü ve temeliyle ilgili ciddi bir tereddüt içinde olduğunu gösterdiğini ileri sürdü.

Erdoğan'ın konuşmalarından örnekler okuyan Baykal, "Bu sözlerle siyasi kimliği ortaya çıkmış bir siyaset adamının, cumhurbaşkanı olarak kendisinden beklenen Anayasa'yı sahiplenme, anayasal kurumları, uyum ve işbirliği içine sokma görevini yerine getirebileceğini düşünebilir miyiz?" diye sordu.

Baykal'ın, Erdoğan'ın, Nisan ayında partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmadaki "Gelecekte hiç kimse kürsülere çıkıp millete ne yapmaları gerektiğini dayatamayacak. O Türkiye'de inandığı değerler için tek bir insanımızın gönlüne keder düşmeyecektir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olacak, duvarda değil, milletin kendisinde olacak" ifadelerini okuması üzerine, AKP milletvekilleri, "doğru" diyerek, alkışlarla destek verdi.

Baykal, Anayasa'nın ilk 3 maddesinin, diğer maddelerden üstün olduğunu, bunların değiştirilmesinin teklif dahi edilmeyeceğini anımsatarak, bugüne kadar hiçbir hükümetin, bunları değiştirme yönünde talebi olmadığını söyledi. Baykal, şöyle konuştu:

"İlk kez Anayasamızın değiştirilemez maddeleriyle ilgili, bu üstün konumuna yönelik bir şikayetin dile getirildiğine tanık oluyoruz. Bunlar ayak üstü söylenen sözler değil, yazılı metinden okunuyor ve metinler dikkatle hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi kamuoyunda ciddi tereddüt yaratan, Anayasa karşısındaki tavrı, çizgisi, anayasanın temel ilkelerine sahip çıkma iradesi netleşmiş olmayan bir siyasi şahsiyetin, hızla Cumhurbaşkanlığını elde etme arayışıyla sonuçlandırılmak istenmesi hiç kuşku yok Türkiye'de tereddüt ve sıkıntı ortamı yaratıyor."

Anayasa'nın, bir çerçeve verdiğini, Türkiye'nin, parlamentonun temel dayanak noktası olduğunu dile getiren Baykal, Anayasa'nın, ülkeyi yönetenlerin aklıselimle, sorumlulukla, basiretle davranması ihtiyacını ortadan kaldırmadığını söyledi.

Baykal, Anayasa'nın koyduğu çerçeveyle, TBMM'nin, bir komşu ülkeye savaş açma kararı alabileceğini ancak bunun doğru olmadığını belirterek, "Anayasa'ya her uygun karar doğru karardır diye düşünmek mümkün değildir. Anayasa cevaz verir. Anayasa'nın üzerinde bir merci yok" dedi.

Anayasa'nın, "şunu seçin, bunu seçin" şeklinde talimat vermediğini ifade eden Baykal, "Kimi seçeceğinizi kararlaştırmak sizin işinizdir, o kararı ülke yararına almak gerekir. Bu kararın doğruluğu da yaşanarak çıkar. Bu konuda tartışma, demokrasinin gereğidir" diye konuştu.

-"Başbakanı içimize sindiremiyoruz"-

Baykal, "erken seçim" deyince Erdoğan'ın asabının bozulduğunu öne sürdü.Deniz Baykal'ın, "Erken seçim yapılsın, o parlamento seçsin deyince, birdenbire Sayın Başbakan, müthiş bir gerginlik içine girdi, Başbakan'ın asabı, fiziği, kimyası, geometrisi bozuldu, ona buna saldırmaya başladı" sözlerini, Erdoğan, tebessümle dinledi.
Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'na sert, yakışıksız ifadelerle cevap vermeye yöneldiğini öne süren Baykal, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı erken seçim gerekiyor deyince, Sayın Başbakan, iki koyunu güdemeyenlerden bahsetti, 'aç tavuk kendini buğday ambarında görür', 'hani demokrasi, Anayasa'ya bağlıydınız' dedi. Cumhurbaşkanının erken seçim gerekiyor demesi, onun Anayasal yetki ve görevleri içindedir. Bir muhalefet partisinin, erken seçim gereklidir demesi de onun yetki ve sorumluluğu çerçevesi içindedir."

Erdoğan'ın, bu tedirginliğini anlayamadığını, erken seçimin, Erdoğan'ı telaşlandırdığını savunan Baykal, seçim isteyenlerin, Anayasa ve demokrasiye ters öneri yapmış gibi neden suçlandığını sordu.

Baykal, bu benzetme ve sözlerin, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na yakışmadığını, bunu, Başbakan'ın, aşırı hassasiyeti ve telaşına bağladığını ifade etti. Baykal, Erdoğan'ın, bu konularda yeni bir üsluba girmesi gerektiğini belirterek, "Yoksa bu geçmeyi düşündüğü makam bakımından da çok ciddi sıkıntı doğurur. Biz böyle bir Başbakan'ı içimize sindiremiyoruz. Bu üslupla konuşan bir cumhurbaşkanına Türkiye'nin layık olmadığını herkesin bilmesini istiyorum" diye konuştu.

Erdoğan'ın kaygısının, "halkın düze çıkması değil, kendisinin Çankaya'ya çıkması olduğunu" öne sürdü.

-Dokunulmazlıklar kaldırılsın-

Başbakan Erdoğan ile 2002 seçimleri öncesinde kamuoyunda milletvekili dokunulmazlığının kaldırılacağı yönünde söz verdiklerini ifade eden Baykal, ancak aradan geçen 4 yıl sonunda iktidarın milletvekili dokunulmazlığını kaldırma niyetinde olmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Yolsuzlukla mücadele için derhal milletvekili dokunulmazlığı konusunu yeniden ele almak gerektiğini anlatan Baykal, Türkiye'de yolsuzlukların işadamı, bürokrat ve siyasetçiden oluşan saç ayağıyla yapıldığını ileri sürdü. Baykal, "Bu saç ayağının içinde haramzade işadamı, açgözlü bürokrat ve ahlaksız siyasetçi var. Bu saç ayağını kırmadan bir yere gitmek imkanı yoktur. Bu saç ayağının kırılacağı yer ahlaksız siyasetçi ayağıdır. Onun bir an önce kırılması lazım" diye konuştu.
AK Parti milletvekillerinin laf atması üzerine Baykal, şöyle konuştu:

"Bu konudaki kararı siz isterseniz alacağız da onun için. Ne duruyorsunuz? Söz verdiniz. Hadi getirelim, hep beraber değiştirelim dokunulmazlıkların kaldırılması konusunu. Bu, Türkiye'nin temel konusu olmaya devam ediyor. Maalesef gelinen noktada hiçbir ciddi girişim yapılmamıştır. Biz dokunulmazlıklar, 'falan için kalsın, filan için kalkmasın' demiyoruz. Herkes için kalksın, hepimiz için kalksın. Başbakan için de benim için de kalksın. Hodri meydan."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön