HABER

Ermeni iddalarından biri daha asılsız çıktı

ERZURUM - "Binlerce yetim çocuğumuz ve sahipsiz kadınımız zorla Müslüman yapıldı" şeklinde Türklere yönelik bir Ermeni iddiasının daha yapılan bilimsel çalışma ile doğru olmadığı belirlendi.

Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Ethem Atnur, "Türkiye'de Ermeni kadınları ve çocukları meselesi" çalışmasıyla tehcir sonrası ortada kalan binlerce yetim Ermeni çocuk ve kimsesiz kadının, Müslüman Türk aileleri, yabancı misyoner ve Osmanlı Devleti tarafından koruma altına alındığını belgelerle gözler önüne serdi.

Türklerin, halen Ermeni çocuk ve kadınların durumuyla ilgili suçlamalara maruz kaldığına dikkat çeken Atnur, Birinci Dünya Savaşı'nda uygulanan tehcirin her zaman konuşulduğunu, fakat savaş mağdurlarından olan Ermeni yetim çocuk ve kimsesiz kadınları hakkında kapsamlı araştırmanın yapılmadığını anlattı. Atnur, Ermeni kadın ve çocukların durumunu özellikle savaş yıllarında ABD'de Türkiye aleyhtarı propaganda malzemesinin temelini oluşturduğunu söyledi.

ABD'de Ermeni çocuk ve kadınların korunması için 20 milyon dolar toplandığını anlatan Atnur, şunları söyledi:

"ABD'de yapılan propagandalar ile bunların durumunun çok kötü olduğu izlenimi verilerek, yardımlar toplanmıştır. Ayrıca Ermeni çocukları konusu ABD, İngiliz ve Fransızlar arasında rekabet konusu olmuştur. Fransızlar (kim yetim Ermeni çocuklara sahip çıkar, kendi hedefleri için yetiştirilirse, gelecekte bölgede kendisini güçlü kılar) görüşünü taşıyorlardı."

Tehcir kararının uygulanmasında Ermeni kadın ve çocukların mağdur olmaması için azami bin kişi olan kafilelerindeki kadın ve çocukların sayısına göre en az 150 eşek, katır veya deve verilmesinin emredildiğine işaret eden Atnur, "Osmanlı en zor günlerinde bile hangi millet ve dinden olursa olsun çocuk ve kadınları hep korumuştur" dedi.

Osmanlı Hükümeti'nin sevkten en fazla Ermeni yetim çocuk ve kadınların olumsuz etkileneceğini bildiği için onlar için özel düzenlemeler yaptığına dikkat çeken Atnur, bu düzenlemelerin bazen özel bazen de genel emirlerle vilayet ve mutasarrıflıklara iletildiğini ifade ederek,
Bu konuda ilk yapılan düzenleme, sevkin başladığı günlerde (şimdilik) kaydıyla sahipsiz kadın ve yetim çocukların tehcirden muaf tutulmaları oldu. Yabancı kayıtlara göre de Türk ahalinin bir kısmında Ermeni çocuk ve kadınların sevkine razı olmadıkları yer alıyor" şeklinde konuştu

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler