HABER

Ermeni lobisinde hayal kırıklığı

Massachusetts'te senatörlük yarışını Scott Brown’un kazanması, Obama hükümeti ve Demokrat Parti’de hayal kırıklığı yaratırken, bu bölgedeki Ermeni lobisinin çalışmalarına da büyük bir darbe vurdu.

-ABD’nin Massachusetts eyaletindeki senatörlük yarışını Cumhuriyetçi Parti adayı Scott Brown’un kazanması, Obama hükümeti ve Demokrat Parti’de hayal kırıklığı yaratırken, bu bölgedeki Ermeni lobisinin çalışmalarına da büyük bir darbe vurdu.

-Eyaletin en köklü ailelerinden Kennedy’lerin geleneksel olarak sahip olduğu senatörlük koltuğuna Scott Brown’un seçilmesi, Ermeni diasporasında şok yarattı. Demokrat Parti adayı Martha Coakley’nin Ermeni diasporasının en önemli sözcülerinden biri olduğu ifade edilirken, Scott Brown’un seçimlerde kendi aleyhine oy veren diasporaya uzak duracağı söyleniyor.

NEW YORK (ANKA) - Kahraman Halisçelik Bildiriyor - ABD’nin Massachusetts eyaletindeki senatörlük yarışını Cumhuriyetçi Parti adayı Scott Brown’un kazanması, Obama hükümeti ve Demokrat Parti’de hayal kırıklığı yaratırken, bu bölgedeki Ermeni lobisinin çalışmalarına da büyük bir darbe vurdu. Eyaletin en köklü ailelerinden Kennedy’lerin geleneksel olarak sahip olduğu senatörlük koltuğuna Scott Brown’un seçilmesi, Ermeni diasporasında şok yarattı. Demokrat Parti adayı Martha Coakley’nin Ermeni diasporasının en önemli sözcülerinden biri olduğu ifade edilirken, Scott Brown’un seçimlerde kendi aleyhine oy veren diasporaya uzak duracağı söyleniyor.

Bir yandan endişelerini internet platformlarında dile getiren ABD’deki Ermeniler, diğer taraftan da Başkan Obama’nın sözde soykırım sözünde durmadığını ileri sürüp tepki olarak Scott Brown’a oy verdiklerini ima ederek içine düştükleri çelişkilerden fayda çıkarmaya çalışıyor. Scott Brown’un senatörlük seçimini kazanmasının hemen ardından Brown’a yanaşmaya çalışan Ermeni diasporası, Demokrat Parti adayı ve Massachusetts eyaletindeki en öneli sözcüleri konumundaki Coakley’i seçim sürecinde Ermeni toplumuna yeteri kadar yakın olmamakla suçladı.

Amerikan medyası ise ABD’deki Ermeni lobisinin önemli sözcülerinden biri olan Martha Coakley’nin senatörlük seçimini kaybetmesini halktan kopuk olmasına bağladı. Coakley’nin beyzbol takımı Boston Red Sox’taki bazı oyuncuların isimlerini hiç duymadığını yazan Amerikan basını, halkın bayan Coakley ile ortak bir bağ kuramadığı için Cumhuriyetçi Brown’a oy verdiğini yazdı.

Öte yandan, Ermeni lobisinin önemli üyelerinden Mark Kirk’in Başkan Obama’dan boşalan İllinois senatörlük koltuğu icin yarışacağını duyuran Ermeni lobisi kaynakları, ülkedeki tüm Ermenileri oy kullanmaya çağırdı. 2009 yılını ‘hayal kırıklığı’ olarak nitelendiren diaspora kaynakları, Obama yönetimini tehdit ederek ‘Önümüzdeki Sonbahar’da yapılacak seçimlerde binlerce Ermeni sandık başına gidecek. Ancak bunun, verdiği sözü tutmayan Başkan Obama için iyi sonuç doğurup doğurmayacağını bilemeyiz’ sözleri kullanıldı.

ABD’deki Ermeni diasporası, Başkan Obama’nin sözde soykırımı tanımasını, Türkiye-Ermenistan yakınlaşma protokollerinden desteğini çekmesini ve Dağlık Karabağ bölgesinin bağımsızlığını tanımasını istiyor.(ANKA)

Geri Dön