Ermenistan'da sular durulmuyor! Paşinyan’dan grev çağrısı

Ermenistan Parlamentosu’nda başbakanlık seçimine tek aday olarak giren muhalif hareketin lideri Nikol Paşinyan gereken oyu alamadı. Paşinyan, iktidara tepki olarak ülke genelinde greve gidilmesi, havaalanı yolları, caddeler ve metroların kapatılması çağrısında bulundu.

Parlamentoda özel oturumla yapılan başbakanlık seçiminde Paşinyan, genel kurula gelen 102 milletvekilinden sadece 45'inin desteğini alabildi. Seçimde iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisi, 56 ret oyu verdi. Gereken 53 oyu alamayan Paşinyan, başbakan olamadı.

Seçimler öncesinde iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisi aday çıkarmayacağını ilan etmiş, muhalefetteki partiler ise tek aday olan Paşinyan’ı destekleyeceklerini duyurmuştu.

MEYDANDA TOPLANDILAR

Yeni parlamentonun oluşturulmasına kadar şimdiki geçici başbakan ve hükümet görevlerine devam ediyor.

Öte yandan, Paşinyan taraftarları oylama öncesinde sabah saatlerinden itibaren Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Ellerinde bayraklarla binlerce kişinin bir araya geldiği alanda, parlamentoda yapılan konuşmalar ve oylama dev ekranlardan canlı yayın ile aktarıldı.

PAŞİNYAN'DAN ÇAĞRI

Ermenistan’da parlamentoda yapılan başbakanlık seçimini kazanamayan muhalif hareketin lideri Paşinyan, iktidara tepki olarak ülke genelinde greve gidilmesi, havaalanı yolları, caddeler ve metroların kapatılması çağrısında bulundu.

Paşinyan, parlamentoda yapılan seçim sonrasında taraftarlarının beklediği Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Meydanda kurulan sahneden konuşma yapan Paşinyan, iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisi’nin davranışını "provokasyon" olarak nitelendirdi.

EYLEM PLANI

Ermeni halkının şu anda en parlak dönemini yaşadığını dile getiren Paşinyan, iktidara cevap olarak eylem planlarını açıkladı. Paşinyan, “Yarın (bugün) bütün Ermenistan’da genel grev ilan ediyorum. Yarın (bugün) 08.15’ten itibaren ne kapatabilirsek, bütün Ermenistan caddelerini, metroları, havaalanı yollarını kapatıyoruz. Başbakan adayı olarak bütün devlet görevlilerine sesleniyorum, grev ilan ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Paşinyan, verdikleri mücadeleden bir milimetre daha geri adım atmayacaklarını ifade ederek, güvenlik güçlerinin eylemcilere müdahale etmemesini ve onlara katılmasını istedi.

105 KOLTUK BULUNUYOR

Ermenistan parlamentosunda 105 koltuk bulunuyor. İktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisinin 58, Tsarukyan Blokunun 31, Yelk (Çıkış) grubunun 9, koalisyondan çekilen Daşnak Partisinin 7 milletvekili bulunuyor.

Ermenistan yasalarına göre Parlamento’da yapılan seçimde ilk turda başbakan seçilmezse, 7 gün sonra ikinci tur seçim yapılıyor. İkinci tura milletvekillerinin en az 3'te 1'nin gösterdiği adaylar katılabiliyor. Bu turda da başbakan seçilemez ise parlamento dağılıyor ve erken seçime gidiliyor.

Milletvekili seçimleri, parlamento dağıldıktan en erken 30, en geç 45 gün sonra yapılıyor.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
geçmişte birçok acı olay yaşanmış olsada tek dostunuz Türkiye ve Azerbaycan olabilir. yeterki batının yazdığı senaryo iftiralarını bırakın ve gerçekten dost olmaya karar verin.
Ermenistan asla dost olmaz sen şahsi olarak olabilirsin ama devletleri ve kitleleri hitap ederek dostluk çağrısında bulunmanız çok yanlış lütfen yorumlarınızı şahsi yapınız...
@hakanesen_1982 sevgili dostum, ben dost olmaya çalışmasını yazmışım. dost olmazsa çeksin. bu arada dikkat edersen, abd, almanya, fransa, ingiltere, suriye, ırak, ortadoğunun tamamı ile hiçmi hiç dost değiller. ama hepsi orada. niye strateji amaçlı. biz niye ermenistanda strateji amaçlı olmayalım. dünyaya at gözlüğü takarak bakma. çevreni iyi gözlemle
yiyin birbirinizi
HEM BAŞBAKAN SEÇİLEMİYOR HEM ÜLKEYİ DURDURUN DİYOR. ADAM KENDİ ÇIKARI İÇİN NELER YAPIYOR. HER ÜLKEDE VAR BİR CHP DEMEK Kİ.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler