HABER

"Ermenistan ile uzlaşmaya çok yaklaştık"

MOSKOVA (İHA) - Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, Karabağ sorununa çözüm için bugün Rusya'nın başkenti Moskova'da biraraya geldi.

Basına kapalı yapılan görüşme sonrasında basın mensupları için bir açıklamada bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, görüşme sonuçlarından memnun kaldığını belirterek, tarafların uzlaşmaya çok yaklaştıklarını söyledi. Ermeni meslektaşıyla çok verimli bir görüşme yaptıklarını ve bu görüşme sırasında ağırlıklı olarak 2 yıl önce Prag'da diyalog sürecinde ortaya çıkan bazı uyuşmazlıkları giderme yollarını ele aldıklarını kaydeden Memmedyarov, tarafların bu konularda tam mutabakata varması için görüşmenin 24 Ekim'de Paris'te devamını karara aldıklarını söyledi. Ermenistan tarafıyla Karabağ sorununun çözümü için iki konu dışında hemen hemen tüm konularda anlaştıklarını belirten Memmedyarov, Karabağ'ın statüsü ve Ermeni ordusunun işgal topraklarından çekilmesiyle ilgili olan bu konularda da uzlaşmaya varacaklarını ifade etti. Azeri-Ermeni görüşmelerinden kesin bir sonuç çıkması için tüm konularda uzlaşmanın şart olduğunu belirten Memmedyarov, eğer sadece bir mesele hakkında bile taraflar uzlaşmazsa daha önce üzerinde anlaşılan diğer konuların geçersiz sayılacağını kaydetti. Karabağ sorunun çözümü için taraflar arasında güven oluşumunun önemine değinen Memmedyarov, bu açıdan Rusya'nın oynayabileceği rolün önemine değinirken, "Karabağ sorunun çözümü için Rusya'nın attığı adımları memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Rus meslektaşı Sergey Lavrov ile de bugün olumlu bir görüşme yaptıklarını ve bu görüşme sırasında Gürcistan konusunu da ele aldıklarını belirten Memmedyarov, "Rusya ile Gürcistan arasında oluşan gerginliğin diyalog yoluyla çözümü hem Rusya, hem Gürcistan, hem Azerbaycan ve hem de Ermenistan için en ideal yoldur" diye konuştu.

Bir basın mensubu tarafından "Karabağ sorunun çözümünde Türkiye'nin rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu da cevaplayan Memmedyarov, "Türkiye'nin bu

konudaki tutumu en derin ve en faydalıdır. Çünkü Türkiye Ermenistan'ın işgal topraklarından çekilmesini ve göçmenlerin bu topraklara geri dönmelerini talep etmektedir. Bu yüzden Türkiye'ye çok teşekkürler borçluyuz. Zira Türkiye bu tutumunu tüm uluslararası kuruluşlarda dile getirerek dünya kamuoyunun dikkatini bizim problemimize çekmeye çalışmıştır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön