HABER

Ermenistan'la normalleşmede kritik gelişme! 'Son derece verimli bir görüşme'

Türkiye ile Ermenistan arasında yeni döneme girildi. İki ülke arasındaki normalleşme süreci kapsamında bugün önemli bir adım atıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ermenistanlı mevkidaşı Ararat Mirzoyan'ın görüşmesiyle iki ülke arasındaki ilk üst düzey temas gerçekleşmiş oldu. Görüşmenin ardından yapılan açıklamalarda 'barış' vurgusu yapıldı.

Dünyanın takip ettiği Antalya Diplomasi Forumu'nda son güne girildi. Forum kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ermenistanlı mevkidaşı Ararat Mirzoyan ile önemli bir görüşme gerçekleştirdi. Çavuşoğlu ve Mirzoyan, Antalya'nın Belek Turizm Merkezi'ndeki NEST Kongre Merkezi'nde düzenlenen, Anadolu Ajansının (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu Antalya Diplomasi Forumu 2022 (ADF) kapsamında gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından basına açıklamada bulundu.

"SON DERECE VERİMLİ BİR GÖRÜŞME"

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkileri normalleştirmek için bir süreç başlatıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, "Son derece verimli bir görüşme olduğunu, yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Malumunuz ilişkilerimizi normalleştirmek için bir süreç başlattık. Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip) Erdoğan ve (Ermenistan Başbakanı Nikol) Paşinyan'ın karşılıklı pozitif mesajlarından sonra özel temsilciler görevlendirdik." dedi.

20220312_2_52580767_74595782

Özel temsilcilerin, Moskova ve Viyana'da ilişkilerin tam normalleşmesini görüştüğünü anımsatan Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Bugün biz de bunların üzerinden geçtik, değerlendirdik. Memnuniyetle söylemek isterim ki biz Güney Kafkasya'da istikrar ve barış için çaba sarf ediyoruz ve bu yöndeki çabalarımıza da her taraftan destek görüyoruz. Özellikle Türkiye ve Ermenistan arasında atılan adımlar ve normalleşme sürecinden Azerbaycan da memnun. En son cumartesi günü Bakü'deydim ve Azerbaycan da bu süreci destekliyor."

Bakan Çavuşoğlu, bölgedeki istikrar ve barışın herkesin yararına olduğunu belirterek, "Bu yönde adımlar atmaya devam edeceğiz. Bu konuda Sayın Dışişleri Bakanı Ararat beyle de mutabık kaldık." ifadesini kullandı.

20220312_2_52580767_74595786

Öte yandan Mirzoyan ise görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"İlişkileri normalleştirmek için ön koşulsuz görüşmelerimize devam edeceğiz. Olumlu görüyoruz. Bu konuda çaba gösteriyoruz. Barış için görüşmelerde kararlılığımız var."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler