HABER

“Ermenistan Türkiye’nin sınırlarını tanımalı”

“Ermenistan, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanımayı reddederek protokolleri ihlal ediyor”

ERİVAN(ANKA) – Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokollere ilişkin gerekçeli karara ilişkin tartışmalar sürerken, tanınmış Rus uzmanı Alexander Sotnichenko, Türkiye ile Ermenistan’ın birbirinin mevcut sınırlarını tanımadan müzakerelerin sürmesinin mümkün olmadığını belirtti. St. Petersburg Modern Ortadoğu Etüdleri Merkezi’nin kıdemli analisti Sotnichenko, “Ermenistan, Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanımayı reddederek iki ülke arasında imzalanan protokolleri ihlal ediyor” dedi.

Alexander Sotnichenko, geçen Ekim ayında Zurih’te ilişkilerin normalleşmesine ilişkin iki protokole izma atan Türkiye ile Ermenistan arasındaki görüşmelerin, iki ülkenin karşılıklı olarak toprak bütünlüğünü tanımadan devam etmesinin mümkün olmadığı uyarısını yaptı.

-“KİLİT NOKTALARINDAN BİRİ”

CHP ve MHP’nin protokollerin TBMM’de onaylanmasını bloke etmek için gerekli oy sayısına sahip bulunmadığını belirten Sotnichenko, “Ancak Dışişleri Bakanlığı, milletvekillerinin dikkatlerini Ermenistan’ın Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanıma isteksizliğine dikkat çekerse bazı AKP’liler de karşı oy kullanabilir. Bu konu, müzakerelerin kilit noktalarından biridir” değerlendirmesini yaptı. Rus uzmanı, PanArmenian’a yaptığı açıklamalarında şunları söyledi:

“Ermenistan Türkiye’nin toprak bütünlüğünü tanımayı reddederek, Ermenistan ile Turk Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin olarak imzalanan Protokolü ihlal ediyor. (…) Ermenistan’da barışma politikası hakim olursa Kars Antlaşması’nı tanımadan, Türkiye’nin toprak bütünlüğünün tanıyacağını sanıyorum.”

Sotnichenko, protokollerin resmi metinlerinde Karabağ sorunundan hiç söz edilmediğini de belirterek “Bu, Zürih’teki görüşmeler sırasında Ermeni tarafının koşullarından biriydi” sözlerine ekledi. (ANKA)

Geri Dön