Ermenistan'a ihracat yasağı kalksın

ERZURUM (İHA) - Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Efendioğlu, Ermenistan'a uygulanan ihracat yasağının kaldırılması halinde bölge ekonomisinin giderek canlanmaya başlayacağını belirterek bölge milletvekillerinden bu konuda kendilerine destek olmalarını istedi.

Hüseyin Efendioğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ermenistan'a ihracat yapmaması nedeniyle İran'ın bu pazara adeta hakim olduğunu belirterek, "Türkiye Ermenistan Sınır Kapısı açılır, bu ülkeye ihracat serbestliği getirilirse ihracatımızı üçe hatta beşe bile katlayabiliriz. Çünkü burnumuzun ucunda sayılan Ermenistan'a Doğu Anadolu Bölgesi'nden çok kolay ihracat yapabileceğimiz gibi Ermenistan üzerinden başta Azerbaycan olmak üzere Türk Cumhuriyetleri'ne daha kısa mesafeden daha kolay ve daha az bedelle ulaşabilme şansını yakalarız. Zaten Ermenistan'daki yetkililer Türkiye ile ticari ilişkilerin geliştirilmesini her fırsatta dile getiriyor. Bizim hükümetin de izin vermesi durumunda bu olumlu gelişmenin meyvelerini kısa sürede toplayabileceğiz" dedi.

İran üzerinden Türk Cumhuriyetleri'ne 800 - 1000 kilometrelik mesafe bulunduğunu oysa Ermenistan üzerinden bu cumhuriyetlere ihracat yapılması halinde mesafenin 500 kilometreye düşeceğini vurgulayan Efendioğlu, şöyle devam etti:

"Sorun çözülür ise Ermenistan'ın dolaylı yollardan, komşu ülkelerden temin ettiği Türk menşeli malları direkt olarak ülkemizden temin etme imkanı doğacak ve 500 - 600 milyon dolarlık yeni bir pazar oluşacak. Ancak bu ürünler, İran ve Gürcistan kanalı ile satıldığı için ihracatçılarımızın kar marjları düşmektedir. Ermenistan ile ticari ilişkilerin başlatılması ile birlikte, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde, ülkemiz aleyhinde faaliyet gösteren, Ermeni lobilerinin faaliyetleri de geniş ölçüde kırılacaktır. Ayrıca Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde faaliyette bulunan, Ermeni asıllı işadamlarının ülkemizle yaptıkları ticaret daha da artacaktır."

Efendioğlu, dile getirdikleri nedenlerden ötürü, hükümetten, "Ermenistan'a uygulanan ihracat yasağının kaldırılması" yönünde tarihi bir adım atmasını umutla beklediklerini söyledi. Efendioğlu, bu bağlamda başta Erzurum olmak üzere Doğu Anadolu Bölge milletvekillerini de kendilerine destek vermeye çağırdıklarını ifade ederek, "Çünkü bölge milletvekillerimiz bu sorunu, bölge insanı olmaları nedeniyle yakından biliyor. Ayrıntılarıyla geniş bilgiye sahipler. Genelde Türkiye yerelde ise bölgelerini düşünmeliler. Her şeyden önce haklı isteklere eğilmeliler. Bölgenin sorunları konusunda üretilen çözümlerin hayata geçirilmesine çaba harcamalılar" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler