Ermenistan'da çatışmaların bilançosu: 8 ölü

ERİVAN (İHA) - Ermenistan'da dün polis ve protestocular arasında yaşanan çatışmalarda 8 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

19 Şubat'taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hile karıştırıldığı iddiasıyla gösteri yapan protestocular ile polis arasındaki çatışmaların ardından ülke genelinde olağanüstü hal ilan edilmişti. Çatışmalarda 33 polisin de yaralandığını belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ölenlerin kimlikleri hakkında bilgi vermedi.
Emniyet teşkilatından yapılan açıklamada, "Tüm vatandaşların dikkatli olması, herhangi bir eyleme girişmemesi ve olağanüstü halin bütün kurallarına riayet etmesini istiyoruz" denildi.

Bu arada çatışmaların ardından başkent Erivan caddelerinde tank ve askeri birlikler devriye geziyor. Ayrıca çok sayıda zırhlı personel taşıyıcı ile yaklaşık yüz asker hükümet binası ve Dışişleri Bakanlığı önünde nöbet tutuyor.

Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan tarafından imzalanan olağanüstü hal kararının 20 Mart'a kadar yürürlükte kalacağı belirtiliyor.
Ermenistan'da Koçaryan'ın desteklediği Serj Sarkisyan'ın oyların yüzde 52'si, muhalif lider ve eski Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan'ın yüzde 21.5'ini aldığı seçimlerin hemen sonrasında muhalefet başkentteki Özgürlük Meydanı'nda oturma eylemi başlatmıştı. Dün çevik kuvvet polisinin göstericilere müdahale etmesi üzerine çatışma yaşanmış, olaylar başkent caddelerine sıçramıştı.

Olağanüstü hal ilanına rağmen yer yer çatışmaların devam ettiği başkentteki olaylar muhalif liderlerinin çağrısı üzerine sona ermişti.