HABER

Ermenistan’la ipler Londra’da gerildi

Ermenistan Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye ile İsviçre arasında imzalanan protokollerin ruhuna aykırı karar alması ve Türkiye’nin karşı çıkması, Londra Konferansı’na damgasını vurdu.

Londra’da dün akşam saatlerinde Türkiye, Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya arasında birbiri ardına gelen ve toplam 1.5 saat süren diplomasi trafiği yaşandı. Ancak bu trafik de Ermenistan Mahke-mesi’nin protokollerle ilgili aldığı karardan sonra Ankara ile Erivan arasında baş gösteren gergin ortamı yumuşatamadı.
Nalbantyan geri adım atmadı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, mahkemenin kararından sonra Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan’la ilk kez yüz yüze görüşme fırsatını Londra’da buldu. Bu görüşme, Ermenistan yönetimine protokollerden imzayı çekme yetkisi verecek bir yasanın çıkabileceği haberinin ardından gerçekleşti. Davutoğlu, Nalbantyan’a kararın iki ülke arasındaki protokollerin ruhuna ve sürecin özüne aykırı olduğunu belirterek, Erivan yönetiminin protokollere sadık kalacağına dair güvence vermesini istedi. Nalbantyan ise mahkeme kararının protokollerle çelişmediğini savunarak, bu konuda geri adım atmadı.

Ermenistan’ın tutumunda herhangi bir değişiklik olmayınca görüşme 15 dakikada bitti. İki bakan aynı konuyu şubatta Münih’te yapılacak Güvenlik Konferansı sırasında bir kez daha görüşmek için mutabık kaldı.

Rusya kriz için devrede

Davutoğlu, Nalbantyan’la görüşürken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’la biraraya geldi. Lavrov daha sonra da Nalbantyan’la buluştu. Bunun üzerine Davutoğlu, Memedyarov’la bugün için planlanan görüşmesini öne çekerek, Azeri bakanla biraraya geldi.

Memmedyarov’a Ermenistan Mehkemesi’nin kararıyla ilgili tutumunun son derece net olduğunu bildiren Davutoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da Rusya ziyareti sırasında Medvedev’den Dağlık Karabağ sorununu çözümü için Minsk Grubu’nun hızlanmasını istediğini aktardı. Azeri bakan da son Soçi Zirvesi ile ilgili Davutoğlu’na bilgi verdi.

Geri Dön