HABER

Ersöz’ü kurtarmaya gittik

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün, “Ersöz’ü öldüreceklerdi. Son operasyonu onu korumak için yaptık” dediği ileri sürdü.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın örtülü ödeneğiye ilgili soruşturma kapsamında hastanedeki odası aranan Levent Ersöz’ün avukatı Ali Rıza Dizdar, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün, “Ersöz’ü öldüreceklerdi. Son operasyonu onu korumak için yaptık” dediğini ileri sürdü. Bunun bahane olduğunu söyleyen Dizdar, “Ergenekon soruşturmasına belge ve delil topluyorlar” dedi

Örtülü ödenek kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı’na aktarılan bütçenin “Ergenekon Terör Örgütü”nün darbeye zemin hazırlama çalışmaları kapsamında kullanıldığı iddiası Ergenekon savcılarını harekete geçirdi. Bu kapsamda ayrı bir soruşturma numarası üzerinden delilleri inceleyen ve soruşturma yapan savcılar, Jandarma tarafından yapılan harcamalarla ilgili belgelerin imha tutanağına ulaştı. Tutanağın altında dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur, Korgeneral Hakkı Kılınç, İstihbarat Daire Başkanı Tuğgeneral Levent Ersöz, Albay Atilla Uğur ve Jandarma personeli Recep Cömert ve Adnan Sezer’in imzaları vardı.

Eruygur’un hesapları incelendi

2002-2004 dönemi Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un bir kamu bankasının Ankara Bakanlıklar Şubesi’nde açılmış 39 hesabı bulunduğu belirlendi. Aynı şubede açılmış Jandarma Genel Komutanlığı’nın hesaplarında bulunması gereken örtülü ödenekten, Eruygur’un şahsi hesaplarına 13 milyon lira aktarıldığı tespit edildi. Bunun 7.5 milyon liralık kısmının ise “5 kişinin” hesabına aktarıldığı ve bu kişilerin parayı nakit olarak çektikleri saptandı.

Ersöz’ün ifadesinde geçen Rem Mühendislik ve Dış Ticaret A. Ş., Cambridge Lake LTD. adli şirketlerin yetkililerinin de soruşturma kapsamında ifadelerinin alındığı öğrenildi.

Ersöz’den ürküyorlar...

Soruşturma kapsamında Levent Ersöz’ün tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde sorgulanmasına avukatı Ali Rıza Dizdar sert tepki gösterdi. Ersöz’ün 11 ayrı hastalığı olduğuna işaret eden Dizdar, “Yürümekten aciz, yere düşebilecek adamı ayağa kaldırdılar, aramaya kalktılar. Her yeri aradılar. Bir tek tekerlekli sandalyesini aramadılar. Paşanın hayati tehlikesi olsa da bu cuma günü tekerlekli sandalyeyle ya da nasıl olursa olsun mahkemeye gelmek istediğimizi söyleyeceğim ve müvekkilimi mahkemeye çıkaracağım. Müvekkilimin savunmasından sanırım birileri hukuksal olarak ürküyor” dedi.

“Amaç onu korumak”

Ersöz’ün, başına bir şey gelmesi durumunda bunun sorumlusunun savcı Zekeriya Öz olduğunu söyleyen Dizdar, “Hastaneye sorguya gitmek müvekkilimin hayatını tehlikeye sokmak demektir. Eğer müvekkilime bir şey olursa sorumlusu savcı Zekeriya Öz’dür. Bunu kendisine de söyledim ’müvekkilime bir şey olursa sorumlusu sizsiniz’ diye” dedi. Öz’ün kendisine “Oraya gitmemizdeki gerekçe, aramamızdaki gerekçe onu korumak... Etraftan kendisine karşı suikast olabilirliği de var” dediğini aktaran Dizdar, bütün bunların bahane olduğunu Ergenekon’a delil toplandığını savundu.

Aramayı yatağından izledi

Avukatı Dizdar polislerin sağlık koşullarını hiçe sayarak Levent Ersöz’ün odasında yaptığı aramayı cep telefonuyla kaydedip gazetecilere dağıttı. 4 saatlik arama sırasında Ersöz’ün yatağında oturarak olanları izlediği görülüyor. Ersöz ve yakınlarına ait 19 adreste yapılan aramalarda 2 ruhsatsız silah, 1 susturucu ve digital veriler ele geçirildi.

“İfade hukuken geçersiz”

Ersöz’ün Avukatı Dizdar, kendisi olmadan ifade alındığını öne sürerek, bunun hukuken geçersiz olduğunu söyledi. Dizdar, “Söz konusu örtülü ödenek silahla ilgili değildir, teknik takip ile ilgili araç ve gereçlerle ilgilidir. Bir firmaya ödenen ücret ile firmanın aldığı komisyon arasında fark olduğu için belgenin altında da müvekkilimin imzası olduğu için ifadesi alınmıştır” dedi.

Levent Ersöz kimdir?

Hükümeti ortadan kaldırmakla suçlanıyor

Levent Ersöz, emekli Tuğgeneral. Ergenekon soruşturması kapsamında aranırken 2008’de Rusya’ya kaçtı. Daha sonra illegal yollardan Türkiye’ye giriş yapan Ersöz, Ankara’da Özel Yüzüncü Yıl Hastanesi’nde tedavi görürken Mehmet Orhan Gülcü sahte kimliğiyle yakalandı. Soruşturma kapsamında yargılanan Ersöz, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hastalığı nedeniyle İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji’nde tedavisine devam edilen Ersöz, 12 Eylül öncesinde Terör Örgütü KAWA’nın bitirilmesinde Veli Küçük, Yüzbaşı Cem Ersever, Atilla Uğur, Cemal Temizöz’le birlikte rol aldı.

1995-96 yıllarında Şırnak Jandarma Alay Komutanlığı’nda görev yaptı. Burada görev yaptığı sırada “Sarı Levent” adıyla anıldı. 2001’de yeniden Şırnak İl Jandarma Alay Komutanlığı görevinde bulundu. Öcalan’ın askeri yetkililerle görüştüğünü söylediği dönemde İmralı’dan sorumlu komutan olarak görev yaptı. Ersöz, Emekli Org. Şener Eruygur’un Jandarma Genel Komutanlığı döneminde Jandarma İstihbarat Başkanı olarak görev yaptığı sıradaki faaliyetleriyle de gündeme geldi. .

2. İddianemede suçlanıyor

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği 2. Ergenekon iddianamesinde, Ersöz, TCK’nın 311/1 ve 312/1 maddeleri uyarınca TBMM ve Hükümet‘i ortadan kaldırmakla suçlanıyor.

Geri Dön