HABER

Ersümer-Çakan davası 20 Şubat'a ertelendi

ANKARA (İHA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın Yüce Divan'da yargılanmalarına devam edildi.

Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan sıfatıyla yaptığı yargılamanın bugünkü duruşmasına, Ersümer, Çakan ve sanık avukatları ile müdahil bakanlık avukatları katıldı. Duruşmada, Yüce Divan'a Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu başkanlık etti. Bugünkü duruşmada tanık dinlenmezken, Ersümer'in avukatı Bülent Acar, BOTAŞ Yönetim Kurulu'nun aldığı kararlar ve işlemlerden dolayı müvekkiline isnatta bulunulmasının hukuka aykırı olduğunu, görevde bulunmadığı dönemde yapılan işlemlerle ilgili isnatta bulunulmasının ise keyfilik olduğunu söyledi. Cumhur Ersümer ise Samsun-Ankara Doğalgaz Boru Hattı'nın 75 milyon dolar daha pahalıya yapıldığı ve kamu zararı oluştuğu yönündeki iddialarla ilgili savunma yaptı. Ersümer, BOTAŞ Yönetim Kurulu üyelerine verilen cezanın bakana da verilmesi isteminin yanlış oLduğunu ifade ederek, bakanlığı döneminde BOTAŞ'ın hiçbir yönetim kurulu toplantısına katılmadığını, hiçbir gaz alımı-satım işlemi ile ilgili toplantıda yer aldığını belirterek, BOTAŞ'ın kararlarının bakanlığın onay ve oluruna tabi olmadığını söyledi. Ersümer, ilgili davanın Yönetim Kurulu üyelerinin beraati ile sonuçlandığını ancak, kararda 'dönemin bakanına' ceza öngörüldüğünü belirterek, kendisinin Samsun-Ankara Doğalgaz Boru Hattı ile ilgili sözleşmenin yapıldığı dönemde bakan olmadığını anlattı. Ersümer, 30 Haziran 1997-11 Ocak 1999 tarihleri arasında bakanlık yaptığını, daha sonra genel seçimlerin ardından 28 Mayıs 1999'da yeniden bakan olarak atandığını belirterek, ilgili anlaşmanın da bakanlık yapmadığı 11 Ocak-28 Mayıs 1999 tarihleri arasında, yani 5 Mayıs 1999 tarihinde imzalandığını söyledi. Anlaşmanın 'kendisinden sonraki bakan döneminde' yapıldığını belirten Ersümer, şu ana kadar da kendisi aleyhine hiçbir tanığın ifadesinin ulunmadığını, mahkemeye sunulan belgelerin de iddiaları ispat etmediğini belirtti. Daha sonra söz alan Zeki Çakan ise, Ersümer'in belirttiği 'sonraki bakanın' kendisi olmadığını dile getirdi. Çakan ayrıca, bugüne kadar hakkındaki isnatların siyasi linçe yönelik olduğunun belgeler ve tanıklarla ortaya konduğunu belirterek, "Siyasi linçe yönelik, bilgi ve belgeye dayanmayan iftiralardır. Beraatımı arz ediyorum" dedi. Zeki Çakan'ın avukatı Turgut Kazan ise, müdahil avukatların istedikleri 'keşif artışıyla ilgili bilirkişi raporu'nun davayı uzatacağını ve teknik değil hukuksal bir konuda bilirkişi talep edilmesinin hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

Yüce Divan Başkanı Tülay Tuğcu ise enerji yolsuzluğu konusunda ilgili davaların sonuçlarının istenmesine ve bilirkişi raporu talebinin gerekçelerine ilişkin dilekçenin 20 gün içinde mahkemeye verilmesine karar vererek, duruşmayı 20 Şubat 2007 tarihine erteledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön