HABER

Ertuğrul Gazi Türbesi'nde saygı nöbeti başladı! Peki Ertuğrul Gazi Türbesi nerededir?

Ertuğrul Gazi Türbesi'nde askerleri, Diriliş Ertuğrul dizisinden çıkmış gibi alp kıyafetleri içinde gören vatandaşlar şaşkınlık geçirdiler. Bilecik Valiliği tarafından başlatılan saygı nöbetinde askerler artık Ertuğrul Gazi Türbesi'de alp kıyafeti ile duracaklar. Peki Ertuğrul Gazi Türbesi nerededir?

Ertuğrul Gazi Türbesi'nde saygı nöbeti başladı! Peki Ertuğrul Gazi Türbesi nerededir?

Ertuğrul Gazi Türbesi'nde artık askerler nöbetlerini alp kıyafetleri ile tutacaklar. Bilecik Valiliğince hazırlanan proje kapsamında, Söğüt ilçesinde Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'nin türbesinde başlatılan "saygı nöbeti'', alp kıyafetli askerler tarafından seremoniyle uygulandı. Valilikçe temin edilen alp kıyafetleri, aksesuarlar ve tarihi misyona uygun malzemelerin kullanıldığı nöbet ve seremoni, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.Vali Süleyman Elban, gazetecilere yaptığı açıklamada, projeyi, Ertuğrul Gazi'ye saygı ve askeri kişiliğine hürmet adına hayata geçirdiklerini belirtti. Peki Ertuğrul Gazi Türbesi nerededir?

ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ'NDE SAYGI NÖBETİ

Bilecik Valiliği, Jandarma Genel Komutanlığı ve Bilecik 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı iş birliğiyle hazırlanan projede, Söğüt Jandarma Ulaştırma Eğitim Merkezi Komutanlığındaki 9’u uzman çavuş, 4’ü erbaş ve er olmak üzere 13 asker nöbet ve nöbet değişim töreninde görev yaptı. Askerler, Ertuğrul Gazi Türbesi'nde ''saygı nöbeti''ni yılın 365 günü tutacak.

ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ NEREDEDİR?

Ertuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi'nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen yapının yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmed tarafından türbe haline getirilmiştir. Sultan III. Mustafa zamanında 1757’de yeniden yapılırcasına onarılmış ve ilk yapıldığı hali değişmiştir. 1886 yılında II. Abdülhamid tarafından yeniden onartılmış ve yanına çeşme eklenmiştir.

Ertuğrul Gazi Türbesi altıgen planlı, üzeri kubbe örtülü olup, dikdörtgen bir girişten sonra içeriye ulaşılmaktadır. Bu girişin yanlarında ikişer pencere bulunmaktadır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüştür. Sandukanın bulunduğu türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmıştır.


Geri Dön