HABER

Erzincan'daki 'siyanür' paniğinde yeni gelişme: Altın madenine 'en üst sınırdan' ceza!

Erzincan'ın İliç ilçesindeki bir altın madeninde siyanür akan borulardan birisinin kırıldığı iddiaları üzerine büyük panik yaşanmıştı. Konuyla ilgili Erzincan Valiliği'nden yapılan açıklamada 20 ton siyanürün Fırat Nehri'ne karıştığı iddiasının jandarma tutanağıyla belirlendiği iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtilmişti. Soruşturma başlatılan olayda yeni bir gelişme yaşandı. Maden işletmesine en üst sınırdan idari para cezası uygulandı.

Erzincan'daki 'siyanür' paniğinde yeni gelişme: Altın madenine 'en üst sınırdan' ceza!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Erzincan'ın İliç ilçesi Çöpler köyünde, 21 Haziran'da bir altın madeni işletmesinin yığın liç sahasına ait boru hatlarında yaşanan arıza sonrası meydana gelen çevre kirliliğinin ardından bakanlığa bağlı çevre denetim ekipleri ivedilikle bölgeye sevk edildi.

erzincanda-karasu-nehrinde-siyanur-panigi_2709_dhaphoto1

DEREYE ULAŞAN KİRLİLİK OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ

Yapılan incelemede, boru hattından kaynaklanan sızıntının tesis sınırlarının dışına taşarak, eğimli arazide aktığı, mevsim itibarıyla alt kotta bulunan dere yatağında herhangi bir su akışı bulunmadığı, dolayısıyla kuru dere yatağına ulaşan herhangi bir kirlilik olmadığı tespit edildi. Söz konusu tespitin analiz raporlarıyla teyit edilebilmesi amacıyla Çevre Laboratuvarı tarafından gerekli analizler için numuneler alındı. Boru hattındaki solüsyon ile kirlenen alanlara gerekli kimyasallar ile müdahale edilerek, kirli malzeme toprak yüzeyden sıyrılarak, güvenli alana taşındı.

erzincanda-karasu-nehrinde-siyanur-panigi_2709_dhaphoto3

EN ÜST SINIRDAN CEZA

Temizleme çalışmalarının yeterli olup olmadığının tespiti için de 27 numune daha alındı. Çevre kirliliğine neden olan altın madenine "en üst sınır" olan 16 milyon 441 bin lira idari para cezası uygulandı. Ayrıca söz konusu olayla ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

erzincanda-karasu-nehrinde-siyanur-panigi_2709_dhaphoto2

Bakanlık yetkilileri, bölgede çevresel izleme çalışmalarının aralıksız olarak sürdürüleceğini, analiz sonuçlarına göre ise lüzum görülen alanlarda çevresel iyileştirme çalışmalarına devam edileceğini açıkladı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler