HABER

Erzincan'a 6 trilyonluk miras

İstanbul'da 1962 yılında vefat eden Erzincanlı hayırsever Mehmet Hayrettin Tiryakioğlu'nun bıraktığı mirasın varislerinden olan Erzincan İl Özel İdaresi ve Kemaliye Belediyesi, mirastan toplam 6 trilyon liralık pay aldı.

Erzincan'a 6 trilyonluk miras

Erzincan Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Erzincanlı merhum hayırsever Mehmet Hayrettin Tiryakioğlu'nun sahibi olduğu İstanbul'un Beşiktaş İlçesi Ortaköy Semti'ndeki arsa, Erzincan Valiliği'nin girişimleri sonucu dün İstanbul Defterdarlığı'nda, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 36. maddesine göre kapalı teklif usulüyle satıldı. Erzincan İl Özel İdaresi'nin yanı sıra, hayırsever Mehmet Hayrettin Tiryakioğlu'nun doğum yeri olan Erzincan Kemaliye İlçesi'nin Belediye Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi, Darülaceze ve Darüşşafaka'nın da varisler arasında bulunduğu arsa, 17 trilyon 550 milyar liraya (17 milyon 550 bin YTL) Dünya Göz Hastanesi'ne satıldı.

Satıştan elde edilen gelirden, 1 trilyon 790 milyar lira Erzincan İl Özel İdaresi'ne, 1 trilyon 432 milyar lira din hizmetlerinde kullanılmak üzere Erzincan İl Özel İdaresi'ne devredilmek kaydıyla Hazine'ye, 2 trilyon 869 milyar lira Kemaliye Belediye Başkanlığı'na, 2 trilyon 865 milyar lira Darüşşafaka'ya, 5 trilyon 730 milyar lira İstanbul Üniversitesi'ne ve 2 trilyon 865 milyar lira da Darülaceze'ye verildi. Erzincan İl özel İdaresi ve Kemaliye Belediyesi merhum hayırsever Mehmet Hayrettin Tiryakioğlu'nun mirasından toplam 6 trilyon 91 milyar lira pay almış oldu.

Arsanın satışı için büyük gayret gösteren Erzincan Valisi Refik Arslan Öztürk, 43 yıl sonra arsanın mirasçılarını bir araya getirdiklerini belirterek, başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Beşiktaş Belediyesi ile 3 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nda yaklaşık 2 yıl boyunca arsanın satışı için çaba gösterdiklerini ifade etti. Vali Öztürk, "Arsanın satışından çok, yıllar önce bütün mal varlığını ülkesine armağan olarak bırakan bir zata karşı görevini yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bundan sonra da elde edilen gelirlerin yerinde kullanılması için gayret sarf edeceğim" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler