HABER

"Erzurum 'pilot il' olmalı"

ERZURUM (İHA) - Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, Erzurum'un en büyük sorununun işsizlik olduğunu söyledi. Hınıslıoğlu bugün yaptığı yazılı açıklamada, yeni hükümetin Doğu Anadolu Bölgesi'ne, özellikle de Erzurum'a özel uygulamalar yapması gerektiğini savundu. Hınıslıoğlu, Erzurum'un bölge içerisinde pilot il olduğunu belirterek, sağlık, turizm ve eğitim merkezi olma özelliğinin yanı sıra Erzurum'un tarım ve hayvancılığa da yatkın olduğunu kaydetti.

İşsizliğe çare bulunmasının şart olduğunu vurgulayan Hınıslıoğlu, "Erzurum'daki işsizliğin kısa vadede çözümü özel uygulamalar gerektirir. Öncelikle tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi ve bu temel sektöre hızla yatırım yapılması, teşviklerle bu alanların desteklenmesi şarttır" diye konuştu.

Erzurum'un pilot il olarak belirlenmesi halinde balıkçılık, seracılık ve arıcılık sektörlerinin de güçleneceğini anlatan Ticaret Borsası Başkanı Hakı Hınıslıoğlu şunları söyledi:

"Uygulanan yanlış politikalar yüzünden tarım alanındaki aileler gittikçe fakirleşmekte, işsizler ordusuna her gün yenileri eklenmektedir. Tarım alanındaki işsizlik, 'gizli işsizlik' cümlesiyle ifade ediliyor. İşte bu pencereden bakıldığında tarım ve hayvancılığın teşvik edilmesi, kombinalara işlerlik kazandırılması gereklidir. Erzurum'da biri devlete ait, 6'sı özel teşebbüsün elinde 7 adet kombina vardır. Bölgede bu sayı 10'un üzerindedir. Kombinalara işlerlik kazandırılmasının yolu, kesim için teşvik primi uygulamasının başlatılmasından geçiyor. Başta askeri birlikler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının et ihtiyaçları bölgedeki kombinalar aracılığıyla temin edilmelidir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön