Esad kimyasal kullandı çünkü...

Suriye'nin Halep kentinde muhalifler ile Esad güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Esad kimyasal kullandı çünkü...

Suriye'nin Halep kentinde muhalifler ile Esad güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Rejim güçleri bölgeye ağır silahlarla saldırırken, muhalifler de saldırılara yerli yapım füzelerle karşılık veriyor. Muhaliflere göre Esad'ın kimyasal silah kullanmasının 2 nedeni var. Bir sıkışmış olması. İki, "BM varken nasıl kullanırız" demek ve muhaliflerin üzerine yıkmak...


Eski Halep'te birbirine bitişik olan evlerin duvarlarında delikler açarak ilerleyen muhalifler, Esed güçlerine karşı hafif silahlar ve el yapımı füze ve mayınlarla karşılık veriyor. Çatışmalar sırasında tarihi yapılarla camiler de zarar görüyor.


Bölgedeki operasyonu yürüten Tevhid Tugayı komutanlarından Ebu Cafer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenledikleri operasyonun Besatin Kusur ile Doğu Guta'da düzenlenen saldırılara cevap niteliğinde olduğunu söyledi.


Avamid sahasında yer alan kontrol noktasına saldırarak 30'dan fazla askeri etkisiz hale getirdiklerini ifade eden Ebu Cafer, "Askeri karakola, yerli yapım füze ve doçkalarla saldırarak büyük hasar verdik. Rejimin eski Halep bölgesinde yer alan kontrol noktalarından birini ele geçirdik. Eski Halep Belediyesi'nin çatısında yer alan keskin nişancının olduğu yeri yerle bir ettik" dedi.


Esed güçlerinin Doğu Guta bölgesini uzun zamandan beri kuşattığını ifade eden Ebu Cafer, ilerleme sağlayamadığı ve zaiyat verdiği için rejimin kimyasal silah kullandığını savundu.


Ebu Cafer, "Özellikle BM heyetinin ülkede bulunmasını fırsat bilen rejim güçleri, bu saldırıyla 'BM heyeti Suriye'de iken biz nasıl kimyasal silah kullanırız' demek istiyor ve bu suçu bize yıkmaya çalışıyor. Oysa bizim böyle bir saldırı yapmamız imkansız, zira elimizde sadece hafif silahlar var" diye konuştu.


Bölgede rejim güçleriyle Tevhid Tugayı'na bağlı muhalifler arasında yoğun çatışmalar sürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler