Esad rejiminden Türkiye'ye sert suçlama

Suriye hükümeti Türkiye'yi, İdlib vilayetinde silahtan arındırılmış bir bölge oluşturulması için Rusya ile varılan anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmemekle suçladı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın en güçlü destekçisi olan Rusya ile Türkiye'nin Eylül ayında yaptığı anlaşma muhaliflerin elindeki İdlib'e Suriye güçlerinin büyük çaplı bir saldırısını önlemişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumartesi günü İstanbul'da Türk, Rus, Alman ve Fransız liderler arasında yapılan dörtlü zirvede, Türkiye'nin İdlib'deki yükümlülüklerini yerine getirdiğini söylemişti.

Ancak Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, dün gece yaptığı açıklamada, Türkiye'nin anlaşmanın uygulanmasında isteksiz davrandığını söyledi.

Muallim devlet ajansı SANA'ya yaptığı açıklamada, "Teröristler ağır silahlarıyla hâlâ bu bölgedeler; bu Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmek istemediğini gösteriyor" dedi.

Türkiye-Rusya anlaşması, İdlib vilayetinden Ekim ayı ortasına kadar İslamcı militanlar ve ağır silahlarının çekilmesiyle 15-20 km derinliğinde bir silahsız bölge oluşturulmasını öngörüyor.

Bölgedeki önde gelen İslamcı militan örgüt Tahrir el Şam, bu anlaşmaya uyacağını belirten ifadelerine rağmen, bunu açık seçik söylemiş değil.

Türkiye, Rusya ve Esad yanlısı İran ile vardığı daha önceki bir anlaşma uyarınca İdlib'de 12 askeri gözlem noktası kurdu.

Birleşmiş Milletler, 3 milyon kişinin yaşadığı İdlib bölgesini hedef alacak büyük bir askeri saldırının insani bir felakete yol açacağını söylemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
İDLİPTE BİN KADAR BÜYÜK ABD VE BATI HATTA İSRAİL AJANI VARDI, BARIŞ ADI ALTINDA ONLAR ÖLDÜRÜLMEKTEN KURTULDU ŞU AN. BEYLER ESAD TÜRKİYENİN EN BÜYÜK DOSTU İDİ.2008 YILNDA CİLVEGÖZÜ KAPISI TIKANINCA, ADAM HEMEN 2 SINIR KAPISI DAHA AÇTI TÜRKİYENİN ARAP ÜLKELERİNE İHRACATI İÇİN.TÜRKİYE YANLIŞ ATA OYNADI. TÜM İMKANLARINI KAYBETTİ BÖLGEDE. İSRAİL ARABİSTAN ABD HATTA BATI BİZİ KULLANDI BÖLGEDE MALESEF. TÜRKİYE BAŞINA BÜYÜK BELA SATIN ALMADAN TÜM BÖLGEYİ SURİYE DEVLETİNE TESLİM ETMELİ GEÇ OLMADAN...BİZDEKİ 3.5 MİLYON EMANET MÜTECİYİDE SAĞ SALİM VERMELİ ESADA.NOKTA.
NE ESAD REJİMİ LAN.SURİYE DEVLETİ DİYECEKSİNİZ...
@ozgurtura NE SURİYE DEVLETİ LAN, SURİYEDE DEVLETMİ KALDI,
ESAD REJİMİ TAYYİP REJİMİNİ SUÇLAMIŞ...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler