Esad'a kritik soru: 'İstifa edecek misiniz?'

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek Suriye konulu toplantıda önceliğin ateşkesi sağlamak olacağını iddia etti.

Esad'a kritik soru: 'İstifa edecek misiniz?'

Esad, "Ülkede barışın sağlanması için istifa edecek misiniz?" sorusuna, bu konuyu muhaliflerle ya da diğer ülkelerle konuşmayacağı yanıtını verdi.

Esad, Japonya'nın TBS kanalına, 23 Ocak'ta düzenlecek Suriye konulu Astana toplantısı hakkında konuştu.

Toplantı gündemine ilişkin olarak Esad, "Astana görüşmeleri Suriye’nin bütün kesimleri arasında her şeyi görüşmemiz için bir umut olacak. Düşüncem o ki öncelik ateşkesi sağlamak olacak" ifadelerini kullandı.

'PARLAMENTO SEÇİMLERİNE GİDİLEBİLİR'

Esad, Astana'da geçici hükümet kurulmasının gündeme gelmesi halinde tavrının ne olacağının sorulması üzerine, rejim anayasasında geçici hükümet kavramı bulunmadığını kaydetti. Bunun yerine farklı grupları içine alan bir ulusal birlik hükümetinin söz konusu olabileceğini öne süren Esad, böylesi bir hükümetin kurulmasının ardından parlamento seçimlerine gidilebileceğini iddia etti.

"ÜLKEDE BARIŞIN SAĞLANMASI İÇİN İSTİFA EDECEK MİSİNİZ?"

Esad, "Ülkede barışın sağlanması için istifa edecek misiniz?" sorusuna, bu konuyu muhaliflerle ya da diğer ülkelerle konuşmayacağı yanıtını verdi.

Suriye iç savaşına son vermeyi amaçlayan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla kayıt altına alınan Cenevre süreci ise ülkede rejim ve muhalefetin karşılıklı rızasıyla belirlenmiş bir geçiş yönetimi kurulmasını, ardından serbest seçimlerle yönetimin nihai olarak belirlenmesini öngörüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Yanındayız koca yürekli cesur lider Esad & Putin !
bu savaş bitmez bu astanayla mastanayla ahadan görün. taş çatlasa 3 gün bilemedin 4. gün yine bombalar patlar yine olan mazluma olur. çünkü adam şunu diyor baştan ben istifa ederim veya etmem o benim bileceğim iş ayrıca parlementoda seçim olmayacak sadece farklı grupları içine alan bir yönetim ışığında seçime gidilir diyor ki bu da şu demek ben 10 kişi koyarsam parlementoya diğerlerinden de 1 er kişi demek çünkü hala yönetim onda..... ve bunu da diğer gruplar kabul etmeyecek it dalaşı tekrar hortlayacak
Köyü bir Sünni olarak söylüyorum...başından beri büyük bir devlet gibi hareket edip mühendislik yapmaya çalıştık sorun 1 di 10 a yükseldi. Muhaliflere silah vermekle iyi etmedik bir sürü masum vefat etti. Islamda iç karışıklık tasvip edilmez o yüzden birçok islam alımi zulm altında şehit olmuştur ama isyanı saliklamamistir. .
nede çok biliyorsunuz bu işleri siz
Diğer Haberler