'Esad'ın füzeleri 215 sivil öldürdü'

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre Suriye ordusunun muhaliflerle mücadele ettiği bölgelere geçtiğimiz aylarda yaptığı füze saldırılarında yüzlerce sivil hayatını kaybetti.

'Esad'ın füzeleri 215 sivil öldürdü'

Amerika merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) hazırladığı raporda Şubat-Temmuz ayları arasında gerçekleşen dokuz saldırıda, yarısını çocukların oluşturduğu en az 215 kişinin öldürüldüğü kaleme alındı. Bilinen en son füze saldırısının 26 Temmuz tarihinde Halep’in kuzeyinde gerçekleştiği ve 17’si çocuk, toplam 33 kişinin ölümüne neden olduğu raporda yer aldı. HRW yetkilileri raporda dokuz saldırı noktasının yedisini gezdiklerini ve bu bölgelere yakın herhangi bir askeri hedef bulunmadığını açıkladı.

HRW’'de üst düzey bir araştırmacı olan Ole Solvang, yoğun nüfuslu bölgelere atılan yüksek tahrip güçlü füzelerin, sivillerle askerleri birbirinden ayırmasının mümkün olmadığını belirtti. Bölgede askerler olsa dahi, isabetli atışlar yapmanın imkânsız olduğunu ifade eden Solvang, bu tarz durumlarda zarar gören sivil sayısının çok fazla olduğunu da söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’'ı sivil-saldırgan farkı gözetmeyen bu saldırıları durdurmaya davet eden HRW, konuyla ilgili bilgi alınabilinecek devlet yetkililerine ulaşılamadığını da raporunda belirtti. Suriye ordusu 2 yıldır süregelen çatışmalarda sivilleri değil, sivil bölgelerde saklanan teröristleri hedef aldıkları iddiasını yineledi. Esad yönetimine karşı Mart 2011’de başlayan protestolarda şimdiye kadar yüz binden fazla kişi hayatını kaybetti. Başlarda barışçıl bir politika izleyen protestolar daha sonra devlet baskısına karşı çıkanların silahlı başkaldırısına dönüştü.

Esad yönetimi ise bu isyanın ciddi bir ayaklanma değil, Batı ülkeleriyle Körfez ülkelerinin, Müslüman radikallere silah ve para sağlayarak Suriye’yi içten yok etme amaçlı bir komplosu olduğunu ileri sürdü. Dün düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Esad, halkını Suriye ordusunun “anavatanı koruma” çabaları altında birleşmeye çağırdı. Esad, "“Terörün demir yumruklarla savaşmak dışında başka bir çözümü yoktur. Ülkenin kültürel kimliğinin ve ulusal Suriye yapısının yıkımını hedef alan bu tür savaşlarla, Suriyeliler olarak ya hep birlikte kazanırız ya da hep birlikte kaybederiz”" dedi. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Helal olsun Esad'a valla....ülkesindeki teröristleri temizliyor...Türk milleti sonuna kadar senin yanındadır....Birini bile sağ bırakma bu Amerikan köpeklerinin...
AMERİKA,NIN ATTIĞI 5 TONLUK BOMBALARDA ACABA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ
olayı trajedi haline sokuyorlar, adam ülkesindeki yasa dışı örgütlere karşı mücadele veriyor, esad belki iyi belki kötü bir lider fakat ordan çıkıp abd, israil, Türkiye vs istemiyor diye koltuğu bırakıp gidecek hali yok, e o füzeyi atınca sivil asker ayırma şansı da yok. zaten karşısındakilerin hepsi sivil, asker olanlar zaten esad tarfında :)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler