HABER

Eşcinsel Başbakan görevine başladı

Lüksemburg'da 18 yıllık Jean-Claude Junker dönemi sona erdi. Lüksemburg'un ilk eşcinsel Başbakanı Xavier Bettel, yemin ederek görevine başladı.

Eşcinsel Başbakan görevine başladı

Lüksemburg'da Jean-Claude Junker'in Hrıstiyan Sosyal Halk Partisi (CSV) 20 Ekim'de düzenlenen seçimlerde sandıktan birinci sırada çıkmasına rağmen, hükümeti kurmak için gereken çoğunluğa ulaşamadığı için hükümeti kurma görevi Sosyalistler ve Yeşillerle koalisyona gitmeyi kabul eden Demokratik Parti (DP) lideri Xavier Bettel'e verilmişti. Üçlü koalisyon meclisteki 60 sandalyenin 32'sini elinde bulunduruyor.

Çiçeği burnunda Başbakanı tebrik eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Almanya ve Lüksemburg dostane bir komşuluk ve güvenilir bir ortaklıkla birbirine bağlı. Sadece siyasi değil, ekonomik, kültürel ve toplumsal alanlarda da ilişkilerimiz sıkı ve çok çeşitli” ifadesini kullanan Merkel, iki ülke arasındaki işbirliğini daha da derinleştirmekten memnuniyet duyacağının altını çizdi.

Düne kadar başkent Lüksemburg'un Belediye Başkanlığı görevini yürüten 40 yaşındaki Bettel, 19 yıl görev süresi ile Avrupa'da bu görevi en uzun süre yürüten Belediye Başkanı unvanını elinde bulunduruyor.

Yeni kabinede sosyalist Jean Asselborn Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmeye devam edecek. Maliye Bakanlığı'na ise liberal politikacı Pierre Gramegna getirildi.

©Deutsche Welle Türkçe

DW/Reuters/AFP/dpa, BW/BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
adam ülkeyi beyniyle yönetecek. götüyle değil. paniğe gerek yok.
Bizde de eşcinsel başbakanlar olabilirdi. Çok şükür % 50'miz bu ihtimali engelliyoruz....
evet evet önce düşmanlarını yok etti şimdi dostlarını yok ediyor. %50 niz kime oy vermişsiniz bir bakın?
Bizimkiler eş cinsel değillerdi de başımız göğe mi erdi? Hatta bayan başbakanımız bile vardı, ithal,Amerikan vatandaşı.Doğru dürüst Türkçe konuşamıyordu.Aldılar kimin nesi belli değil başbakan yaptılar zamanında.Sonra Merve Kavakçı Amerikan vatandaşı diye millet vekilliğini düşürdüler.Canım ülkemde ne salakça ve adaletsizce şeyler olmuştu zamanında.Bir başbakanımız da bırakın ülke yönetmeyi kendini bile yönetemiyordu.O adamı seçip o koltuğa oturtanlar beyin hummasına uğramışlardı sanırım. Ama ilginçtir bir Allah'ın kulu hatırlamıyor bunları.Bırakın gay olsun ama görevini yapsın.
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler