Esed rejimi İdlib'de yine sivilleri vurdu! 6 ölü

Suriye'de Esed rejimine ait savaş uçaklarının "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içerisindeki yerleşimlere düzenlediği hava saldırılarında 6 sivil daha hayatını kaybetti.

Esed rejimi İdlib'de yine sivilleri vurdu! 6 ölü

Suriye'de Beşşar Esed rejimine ait savaş uçaklarının, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki sivil yerleşimlere dün gece saatlerinde düzenlediği hava saldırılarında 6 sivil yaşamını yitirdi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed rejimi ordusu ve İran destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, dün gece saatlerinde "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki İdlib'in Kefrenbil ve Han Şeyhun ilçesi ve Ermeneya, Fattere, Termela, Der Sünbül, Has, El Habit köyleri ile Hama'nın kuzey kırsalındaki Kefrenbüde, Latamine ve Kefer Zita ilçesine hava saldırıları yaptı.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, dün gece saatlerinde İdlib'in Kefrenbil ve Han Şeyhun ilçeleri, Ermenaya ve Fattere köyleri ile Hama'nın Latamine ve Kefer Zite ilçelerine gerçekleştirilen hava saldırılarında 6 sivil hayatını kaybetti.

İDLİB'DEKİ DURUM

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde.

Halihazırda iç göç ile nüfusu yaklaşık 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geldi.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya, ek mutabakata vardı. Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor.

Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan'dan bu yana yapılan saldırılarda en az 210 sivilin yaşamını yitirdiğini, 515'ten fazla sivilin yaralandığını belirtiyor.

Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den bu yana ateşkesi ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılarda 553 binden fazla sivil yerlerinden edildi.

Esed rejimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusya'nın hava desteğiyle, yaklaşık bir ay önce başlattığı "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"ne geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi. Askeri muhalifler ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden ele geçirmek için zaman zaman operasyon düzenliyor.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
rte zamanında gidip dostu esatla görüşmedi ne oldu sanki sadece suriyelileremi oldu yok türkiyedeki herkese oldu,ıraka,libyaya ve suriyeye abd ve natonun girmesinin tek sebebi akp liler ve rte dir,çünkü iktidar kendi insanına zulüm yapıyor diye rte nin abd ye ve avrupa devletlerine çağrı yapmasıyla ülkeler işgal konumuna düştü,buda hıristiyan ve yahudilerin tamda aradığı şeydi cuk oturdu,yakında bizede değişik seneryolarla saldırmaya başlayabilirler.belkide bu olanlar ortadoğu eş başkanının bilerek bunlara yardım etmesi olabilir,herif içeride başka icraatde başka kelimeler kullanıyor
bu yapılan müslümanların suçudur hiçbir zaman dinini yaşayamayan müslümanların sorumsuzluğu ve kişiliksizliği yüzünden oluyor,bir defa müslümanlığı yaşamasını benimsememiş ve dinimizide öğrenmemek ve öğretmemek gibi bir gaye ve tutum sergilememişse bu yüzdende bize kötü niyetli müslüman düşmanlarına fırsat vermektedir ve yakında müslümanlar olarak kıyametin son alametlerine doğru gidiyor olabiliriz,kıyametin gelişi adaletin ortadan kalkması ve iyi insanlara yapılan zulüm ve öldürme eylemlerinin artmasından ve kötülüğün hemen hemen dünyaya hakim olmasından kaynalanacak büyük bir ihtimalle
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler