HABER

"Esir askerler için insanlık görevimizi yaptık"

"Esir askerler için insanlık görevimizi yaptık"

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkanı Ahmet Türk, dün 3 DTP milletvekilinin Kuzey Irak'a gitmesinin ardından PKK tarafından serbest bırakılan 8 Türk askerine ilişkin olarak, "Biz meseleyi siyasi boyutuyla hiç tartışmadık. Sadece insani boyutuyla, bize düşen sorumluluğun olduğuna inandık ve onu yerine getirmeye çalıştık" dedi.

Ahmet Türk, Erdal İnönü'nün Teşvikiye Camii'nde düzenlenen cenaze töreni sırasında, gazetecilerin serbest bırakılan askerlere ilişkin sorularını yanıtladı. DTP'nin askerlerin serbest bırakılmasında bir rolü olup olmadığının sorulması üzerine Türk, "Biz bu konuda daha önce çağrımızı yapmıştık. Bunların ailelere teslim edilmesi konusunda bir talebimiz olmuştu. Bu konuda insani boyutuyla olayı ele alıp, gereken çalışmaları yaptık" diye konuştu.

Dün askerlerin serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla üç DTP milletvekilinin Kuzey Irak'a gittiğini hatırlatan Türk, şunları söyledi:

"Gereken ilişkileri kurmaya çalıştık. Arkadaşlarımız da zaten bununla ilgili Erbil'e gittiler ve bunun mutlu bir sonla sonuçlanması, ailelerine kavuşmaları bizim için önemli. Biz meseleyi siyasi boyutuyla hiç tartışmadık. Sadece insani boyutuyla, bize düşen sorumluluğun olduğuna inandık ve onu yerine getirmeye çalıştık."

(ANKA)

Geri Dön