HABER

Eski Başbakan Çiller'den 'Fethullah Gülen' açıklaması

Eski Başbakan Çiller, başbakanlığı döneminde Gülen Cemaatinin devlet içindeki paralel yapılanmasına göz yumulduğu şeklinde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Eski Başbakan Çiller'den 'Fethullah Gülen' açıklaması

Eski Başbakan Prof. Dr. Tansu Çiller, başbakanlık döneminde Gülen Cemaatinin devlet içindeki paralel yapılanmasına göz yumduğu iddialarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Çiller, başbakanlığı döneminde Gülen Cemaatinin devlet içindeki paralel yapılanmasına göz yumulduğu anlamını taşıyan spekülatif ifade ve beyanlara yer verildiğini belirterek, Başbakan olarak görev yaptığı dönemde devlet içinde paralel yapılanmaya hiçbir şekilde sıcak bakılmadığını aktardı. Bu çerçevede, cemaate yakın bazı askeri öğrencilerin korunmasına yönelik olarak dönemin Genelkurmay Başkanı'ndan istekte bulunduğu şeklindeki beyanların gerçekle ilgisi olmadığını vurgulayan Çiller, başbakanlığı sırasındaki Yüksek Askeri Şura toplantılarında alınan kararlara tarafından konulmuş herhangi bir şerhin de bulunmadığını ifade etti.

'SOMUT KANITIM VAR'

Bunun, ordu içinde paralel yapılanmaya karşı duruşunun somut bir kanıtı olduğunun altını çizen Çiller, şunları kaydetti: "Bu arada, gündeme taşınan konulardan bir diğeri Bank Asya'nın açılışında hazır bulunmam konusudur. O dönemde himmet paralarının kayıt dışı olarak tutulduğuna dair istihbarati bilgiler ulaşmıştır. Bu paraların ülkemizin finans sistemine dahil edilerek, kayıt altına alınmasının gerekliliği dikkate alınarak, bunu sağlayacak bir adım olarak değerlendirilen Bank Asya'nın açılışına katılınmıştır. Her vatandaşın din ve inanç hürriyeti ile kişisel özgürlüklerine saygılı ama devlet içinde paralel yapılanmaya kesinlikle karşı bir yönetim anlayışı ve inancı içinde olduğumuz hususunu saygıdeğer kamuoyu ile paylaşır, saygılarımı sunarım."


1996'da dönemin başbakanı Tansu Çiller, Fethullah Gülen, dönemin İstanbul Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya Finans'ın açılışına katılmıştı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 42 yorum
keşke sen başbakan olsanşimdikiler pkk sevici arap sevici sen tam bir milliyetciydin
Gülen cemaatinin geçmişi 1970 lere kadar dayansa da , 1985 li yıllardan sonra yani ÖZAL ile birlikte zirve yapmaya başlar ve özellikle AKP ve Recep Tayyip Erdoğan hükümetleri zamanında devleti tamamen teslim alacak noktaya gelir.. Gülen cemaati üzerine kitaplar yazılmış, onca uyarılar yapılmış olmasına rağmen kazan-kazan politikası ile iktidarı güçlendirmek için tüm sağ partiler cemaatin devleti esir almasına açıkça göz yummuştur.. Şimdi kimse kalkıp bizi kandırdılar yalanına sarılmasın..
@citroturk NE İSTEDİLER Kİ VERMEDİK , NE İSTEDİLER , NE VERDİN BAŞ HAİN.....
@r.etkar sen ineternetten ecevit fetullah gülen aşkı diye arat sonra videoları izle sen şimdi dersin montajdır diye ama montaj değil zamanınde biz bunları izledik.
başbakan olmadan Her aileye 2 anahtar vaat etmişti. eskiden oy almak hep böyle hayali vaatler verilirdi. akp geldi ve bu yalanlarda bitti
@cumyil seviye daha da dustu bir ton kömürle oy alınır oldu
Kırk yıldan bu yana her siyasetci bu şahsın önünde ceketini ilikledi kıvı-rmaya gerek yok
@arslan_ozeren_1955 tansu çilleri soruşturacağınıza bu cemaati herkesin gözüne baka baka siz besleyip siz çoğalttınız.17-25 aralık operasyonu olmasa böyle olmayacak devam edeceklerdi.kendilerini sorgulasınlar.
@arslan_ozeren_1955 DEVLET BAHÇELİ hariç
@resatbaki acaip doğru bir tesbit acaba 17-25 ortaya çıkmasaydı daha devlet ne kadar ŞEN ORTAKLARCA PAYLAŞILMAYA DEVAM EDİLECEKTİ ÖKÜZ ÖLDÜ ORTAKLIK BOZULDU AMA OLAN YİNE CANIM MEMLEKETİME VE GARİBAN VATANDAŞA OLDU
Geri Dön