HABER

Eski Ensar Vakfı Başkanı'nın yargılanmasına devam edildi

ÇORUM (İHA) - Çorum'da küçük yaştaki 2 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında 3 yıldan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan eski Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı'nın yargılanmasına devam edildi. Eski şube başkanının tutuksuz yargılanma talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Çorum 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanık eski Ensar Vakfı Çorum Şube Başkanı Z.İ. hazır bulundu. Sanık Z.İ., mahkemeye daha önceki duruşmada mağdur ve mağdur yakınlarının ifadeleriyle ilgili 6 sayfalık yazı sunarken, son katıldığı duruşmada ise ek olarak 12 sayfalık yeni bir savunma verdi. Z.İ., kendisine komplo kurulduğunu ve suçsuz yere hapishanede yattığını belirterek, tutuksuz yargılanmasını istedi.

Ankara Adli Tıp Kurumu'ndan gönderilen raporda Z.İ. tarafından taciz edildikleri iddia edilen E.Y. ve E.G.'nin taciz olayı nedeniyle "beden ve ruh sağlığının bozulduğu" belirtildi. Z.İ.'nin avukatı Süleyman Akdemir ise, rapora itiraz ederek, E.Y. ve E.G.'nin belirtilen suçlardan dolayı değil aile yapılarında yaşanılan olumsuzluklardan etkilendiklerini ifade ederek, raporun başka bir üniversite hastanesinde hazırlanmasını talep etti.

Mahkemede Z.İ. lehine tanıklık yapan kişiler iddia edilen suçlarla alakalarının bulunmadıklarını ifade ederken, mağdurlar lehine tanıklık yapan kişiler ise Z.İ.'in bazı davranışlarından rahatsız olduklarını ve mağdurların olaylarla ilgili kendilerine bazı konuları anlattıklarını ifade ettiler.

Tanıkların dinlenmesinin ardından cumhuriyet savcısı, tanıkların zanlının tutuksuz yargılanması konusunda yeterli delil teşkil etmediğini belirterek, tutukluluğunun devamını istedi.

Mahkeme başkanı, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesini, müdafi avukatının Adli Tıp Kurumu'ndan gelen rapora itiraz etmesi nedeniyle raporun İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda yeniden ele alınmasını ve sanık Z.İ.'in tutukluluk halinin göz önünde bulundurularak tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi. Mahkeme, duruşmayı 13 Şubat 2009 tarihine erteledi.

Ensar Vakfı'nın faaliyetlerine katılan 15 yaşındaki E.Y. ve E.G. isimli öğrenciler, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Z.İ. tarafından taciz edildiklerini ileri sürerek şikayetçi olmuştu. Şikayet üzerine yapılan tahkikat neticesinde Ensar Vakfı Başkanı Z.İ. tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön