HABER

Eski eşi ile kocasını öldüren avukata müebbet

Üsküdar'da, eski eşini ve kocasını öldürdüğü iddiasıyla iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan avukat Yaşar Özcan, iki kez müebbet hapse mahkum oldu.

Eski eşi ile kocasını öldüren avukata müebbet

Üsküdar Zeynep Kamil Hastanesi önünde meydana gelen olayda, 22 Temmuz seçimlerinde oy kullanmaya giden 44 yaşındaki Yardımcı Doç. Dr. Halil Zarif ile 42 yaşındaki Hemşire eşi Sevim Zarif kurşunlanarak öldürülmüştü.

Çifte cinayetin, Sevim Zarif'in 10 yıl önce ayrıldığı ve 12 yaşındaki kızlarının velayetini alabilmek için uzun süre davalık olduğu eski eşi avukat Yaşar Özcan tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. Ankara Barosu'na kayıtlı 42 yaşındaki Avukat Yaşar Özcan, Ankara'da yakalanarak gözaltına alınmıştı. Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı, Yaşar Özcan hakkında, kasten adam öldürmek suçundan TCK. 82/1-a (iki kez) maddesince iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle ağır ceza mahkemesine dava açmıştı.

Üsküdar 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen karar duruşmasına, tutuklu sanık Yaşar Özcan, öldürülen Sevim ve İbrahim Halil Zarif'in yakınları ile taraf avukatları katıldı. Karar duruşmasında bir saat 10 dakika savunma yapan ve 27 sayfalık el yazılı savunmasını mahkemeye veren avukat Yaşar Özcan, iddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı'na, mahkemeye ve müşteki avukatlarına hakaretler yağdırarak, mahkeme heyetini rüşvet almakla suçladı. Savunmasında, devlet, ırkçı bir işgalci gruba dahildir diyen Özcan, mahkeme başkanı tarafından sık sık uyarıldı.

Savunmanın ardından, Mahkeme heyeti ile sanık arasında hayli gergin geçen duruşmaya yarım saat ara verildi. Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Yaşar Özcan'ı, Sevim Zarif ve İbrahim Halil Zarif'i kasten öldürdüğü gerekçesiyle iki ayrı müebbet hapse mahkum etti. Yapılan yargılamayla, dosya içeriğine göre haksız hareketlerin sanıktan geldiğini belirten mahkeme heyeti, sanığın cezasından indirim yapılmasına da yer olmadığına karar verdi. Mahkeme ayrıca, Özcan'ı ruhsatsız silah taşımaktan da 1 yıl 6 ay hapis ve 450 YTL para cezasına çarptırdı. Mahkeme, Özcan'ın bu cezasından da indirim yapmadı.

Mahkeme heyeti ayrıca, sanık Yaşar Özcan'ın yazılı savunmasında, gerek iddianameyi düzenleyen Cumhuriyet Savcısı, gerekse genel anlamda kamu görevlileri için hakaret oluşabilecek sözler bulunduğundan, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yazısı yazılmasına da karar verdi. Duruşmaya gelen ölenlerin yakınları ise kararı alkışlarla karşıladı.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön