HABER

Eski Müsteşar Yardımcısı da gözaltında

Eski Müsteşar Yardımcısı da gözaltında

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarındaki ihalelerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla düzenlenen "Kolon Operasyonu" kapsamında daha önceki Vurgun Operasyonu Davası sanığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Sedat Abay da gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi, Organize Suçlar Büro Amirliği ekipleri tarafından Türkiye genelinde 11 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonda, aralarında bürokrat ve müteahhitlerin de bulunduğu 52 kişi dün gözaltına alınmıştı. Operasyon kapsamında yeni gözaltılar beklenirken 2001 yılında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle başlatılan Vurgun Operasyonu kapsamında yargılanan bakanlık eski Müsteşar Yardımcısı Sedat Abay da "Kolon Operasyonu" kapsamında gözaltına alındı. Zanlıların poliste verdikleri ifadeler doğrultusunda yeni gözaltıların olması bekleniyor.

"KOLON OPERASYONU"NDA 52 GÖZALTI"

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından dün başlatılan "Kolon Operasyonu" kapsamında 52 kişinin gözaltına alındığı ve 24 kişinin arandığını bildirdi.

Çalışkan, haftalık bilgilendirme toplantısında bir soru üzerine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde yapılan ihalelerde yapılan yolsuzlukla ilgili başlatılan operasyon kapsamında 52 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Çalışkan, bu kişilerin "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt adına faaliyet yürütmek, ihaleye fesat karıştırmak, kamu görevlilerine rüşvet vermek ve almak" suçları kapsamında sorgulandıklarını söyledi.

Gözaltında bulunanlardan 47'sinin 55 firmanın yetkilisi, 3'ünün Sağlık Bakanlığı çalışanı, 2'sinin de Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde görevli olduğunu kaydeden Çalışkan, 24 kişinin de arandığını bildirdi.

İsmail Çalışkan, İstanbul'da bir iş merkezinde özel güvenlik elemanlarının küçük bir çocuğu dövmeleri ile ilgili görüntülerle ilgili olarak güvenlikçilerin sayısının 200 bine çıktığını, bu kişilerin davranışlarının üzüntü verici ancak münferit olduğunu, şirketlerin denetiminin de polis tarafından titizlikle yapıldığını da sözlerine ekledi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön