HABER

Eskişehir'deki vicdani ret davası

Enver Aydemir (33), cezaevi yönetimi tarafından kendisine verilen kıyafeti giymediği için duruşmaya gelmediği askeri mahkeme görevsizlik kararı verip, sanığın dosyasını kıdemli hakimliğe gönderdi.

ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir'de "emre itaatsizlik" iddiasıyla tutuklanan vicdani retçi Enver Aydemir (33), cezaevi yönetimi tarafından kendisine verilen kıyafeti giymediği için duruşmaya gelmediği askeri mahkeme görevsizlik kararı verip, sanığın dosyasını kıdemli hakimliğe gönderdi.

1. Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına, tutuklu sanık Enver Aydemir katılmadı. Hakim, sanığın duruşma gün ve saatinde mahkemede hazır bulundurulması için Eskişehir Garnizon Askeri Cezaevi'ne yazılan müzekkereye bilgi mahiyetinde cevap verildiğini, sanığın cezaevi yönetimi tarafından verilen kıyafetle duruşmaya katılmayacağını beyan ettiğinin anlaşıldığını bildirdi. Duruşmada Enver Aydemir'in babası Ahmet, kardeşleri Necip, Abdülkadir ve Mücahit Aydemir ile İstanbul

Barosu avukatı Davut Erkan, Eskişehir Barosu avukatı Tanzer Kurt hazır bulundu. Avukat Erkan, müvekkilinin dini inançları nedeniyle askerlik müessesesini kabul etmediğini belirterek, "Bu sebeple bundan sonraki duruşmalara sivil kıyafetle katılması sağlansın" dedi.

Askeri savcı ise "hizmetten sıyrılma kastıyla emre itaatsizlik" ile suçlanan sanığın suçunun, "hizmetten sıyrılma kastıyla emre itaatsizlikte ısrar" suçuna dönüşme ihtimali olduğunu ifade ederek, "Anılan suçun kanun gereği heyet teşekkül etmek suretiyle bakılması gerektiğinden bu aşamada görevsizlik kararı verilerek dava dosyasının kıdemli hakimliğe gönderilmesini talep ederim" diye konuştu.

Sanık müdafi Davut Erkan da askeri hakimlerin bağımsız olmadığını savunarak, "Askeri mahkemeler, anayasaya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırıdır'' ifadesini kullandı.

Hakim, sanığa isnat olunan "hizmetten kısmen veya tamamen sıyrılma kastıyla emre itaatsizlikte ısrar" suçunun 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası olduğunu kaydederek, "Bu husus dikkate alındığında tek hakim ile yürütülmekte olan davanın Askeri Mahkemeler Kuruluş ve Yargılama Kanunu gereği kurul tarafından yürütülmesi gerektiği anlaşıldığından mahkememizin görevsizliğine, dava dosyasının Askeri Mahkeme Kıdemli Hakimliği'ne gönderilmesine karar verildi'' açıklamasını yaptı.

Öte yandan Enver Aydemir'in babası Ahmet Aydemir, avukatı Davut Erkan ve bir grup arkadaşı, duruşma sonrası Porsuk Bulvarı'nda bir araya gelerek, Aydemir'in askeri mahkemede yargılanması ile mahkeme sürecini eleştiren içerikte açıklamalarda bulundu.

Kocaeli'nde yaşayan "vicdani retçi" Enver Aydemir, 24 Temmuz 2007 tarihinde askerlik yaptırılmak üzere Bilecik 2. Jandarma Er Eğitim Tugayı'na götürüldü. İnancı sebebiyle askerlik yapmak istemediğini ifade eden Aydemir, 31 Temmuz 2007 tarihinde tutuklanarak Eskişehir Garnizon Askeri Cezaevi'ne gönderildi. Aydemir, 1'nci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde 4 Ekim 2007 tarihinde yapılan duruşmada iki gün yol izni verilip birliğine katılması kaydıyla tahliye edildi. Birliğine teslim olmayan

Aydemir, 24 Aralık 2009 tarihinde yakalanarak Eskişehir Garnizon Askeri Cezaevi'ne gönderildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön