HABER

Esnek yardım pakedi

ANKARA (İHA) - ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı John Taylor başkanlığındaki ABD heyetinin, Ankara'daki temaslarında Türk yetkililerle, şartlara bağlı olarak değişebilecek esnek bir yardım paketi üzerinde mutabakata vardığı öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleşen heyetlerarası görüşmelerde ABD tarafı, Irak operasyonu konusunda, müttefiki Türkiye'nin ekonomik istikrar yapısına öncelik verdiğini vurguladı. Bu nedenle, piyasalarda dolaşan yatırımcıların paralarının güven altında olduğunu hissetmeleri gerektiği, ABD'nin de bu güveni, Türkiyenin ekonomi piyasalarına sağlayacağı belirtildi. Türk tarafının ise, BM kararı olmadan Irak'a yönelik bir operasyona sıcak bakmadığı, Türk halkının savaş taraftarı olmadığını ABD heyetine aktardığı öğrenildi. Türk Dışişleri heyetinin talepleri doğrultusunda tarafların, öncelikle barışın sağlanması noktasında görüş alışverişinde bulundukları kaydedildi.

Kaynaklar, Türk tarafının, Irak'a operasyon yapılması için BM kararı olması gerektiğini, Türkiye'nin konuya ilişkin tavrının ise Parlamento kararıyla belirleneceğini ABD heyetine ilettiğini dile getirdi. Görüşmelerde, Türkiye'nin Irak operasyonuna girmesi durumunda, zararının karşılanması noktasında, daha önceki kayıpları ve yerine getirilmeyen vaatleri hatırlatarak, sağlam taahhütler talep ettiği de öğrenildi. Türkiye'ye yapılacak yardımın miktarı konusunda bir rakamın ele alınmadığı temaslarda, şartlara bağlı olarak değişecek esnek bir yardım paketi üzerinde mutabakat sağlandığı ifade edildi. Yardım paketinin ayrıntılarının yılbaşından sonraki istişarelerde görüşüleceği belirtildi. Bu noktada, Türkiye'nin ABD'ye olan 5 milyar dolarlık askeri borcunun da silinmesi gündeme geldi. Yardım paketinin hibe, düşük faizli kredi ve Türkiye'nin ticari şartlarını iyileştirme gibi unsurlar içerdiği, ancak bu unsurların çerçevelerinin kesin hatlarla çizilmediği öne sürüldü.

Irak operasyonu konusunda, BM Güvenlik Konseyi kararının hayatı önem taşıdığının altı çizilen görüşmede, basına yansıyan yanıltıcı haberlerin gelişmeleri olumsuz etkilediği bildirildi.

Bölgedeki gelişmelere bağlı olarak Irak'ın tutumunda da bariz bir değişikliğin göründüğüne işaret edilen görüşmelerde, Ankara'nın taraflar arasındaki gerginliği gidermesi konusunda Bagdat'la temasta bulunması öngörüldü.

Bu arada, Başbakan Abdullah Gül'ün, bir süre sonra savaşın önlenebilmesi için Irak'a komşu ülkelere yönelik bir geziye çıkacağı öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön