HABER

Eteği uzun diye işten el çektirilen Musa işe başlıyor

Montreal - Kanada'da havaalanında güvenlik görevlisi olarak çalışırken fazla uzun etek giydiği için işten el çektirilen Müslüman kadın Halime Musa'nın aynı kurum bünyesinde başka bir işe başlayacağı açıklandı.Musa'nın bağlı olduğu Teamsters sendikasının açıklamasında, sendikanın Musa'nın çalıştığı Garda güvenlik şirketiyle anlaşmaya vardığı belirtildi.

Açıklamada, 33 yaşındaki Musa'nın, eski işinde aldığı maaşın aynısını alacağı başka bir idari göreve getirildiği kaydedildi.

Musa, Toronto'daki Pearson Havaalanı'nda 5 yıldır yolcu kontrol biriminde çalışıyordu.

Önceleri şirketin standart ceket ve pantolonunu giyen Halime Musa, sonra bu giysinin vücudunu yeterince gizlemediğini düşünerek, daha uzun bir etek giymek istediğini şirket yöneticilerine bildirdi. Bu isteği kabul görmeyen Halime Musa, topuklarına kadar inen etek diktirdi. Bir şirket yetkilisi, 6 ay bu etekle çalışan Halime Musa'ya "çalışmayı bırakıp gidip evinde oturmasını" söyledi.

Musa, görevden alınmasından sonra Kanada İnsan Hakları Komisyonu'na, kendisine dini inancı yüzünden ayrımcılık yapıldığı iddiasını da içeren bir şikayet dilekçesi vermişti. İşvereni, Musa'nın uzun etekle çalışabileceğini bildirmiş, ancak kıyafet yönetmeliğini kendilerinin değil Kanada Hava Taşıma Güvenliği Kurumu'nun (CATSA) belirlediğini kaydetmişti.

CATSA'nın Musa'nın şikayetini geçerli bulması halinde, Musa istediği elbiseyi giyerek eski işine kavuşabilecek.

AA

Geri Dön