HABER

Etibank davası sürüyor

İSTANBUL (İHA) - "Teşekkül oluşturarak Etibank'ın içini boşaltmak", "Nitelikli dolandırıcılık", "Zimmet ve bankacılık yasasına muhalefet" suçlarından aralarında Cavit Çağlar, Nail Keçili ve Etibank'ın eski sahibi Dinç Bilgin'in de bulunduğu 20 sanığın yargılanmasına bugün devam edildi.

Diğer sanıklarla birlikte Etibank'ı 697 milyon 750 bin dolar zarara uğrattığı iddia edilen Dinç Bilgin duruşmaya katılmazken, Bilgin'in avukatı, dönemin ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner ve dönemin Hazine Müşteşarı Yener Dinçmen'in tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, sanıklardan Ayşe Hande Güven ve Ferhat Yengiloğlu ile çok sayıda sanık avukatı hazır bulundu. Dinç Bilgin'in avukatı Müjdat Gültekin, soruşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerini içeren bir dilekçeyi mahkeme heyetine sundu. Avukat Gültekin dilekçesinde, bankanın özelleştirme idaresi tarafından Medya İpek Ortak Girişim Grubu'na satılması sırasında bankacılık yasasının 64. maddesi gereğince devletin kontrolü altında olduğunu fakat bunun halktan saklandığını öne sürdü. Dönemin ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Güneş Taner ile yine dönemin Hazine Müşteşarı Yener Dinçmen arasında yapılan yazışmalarda banka ile ilgili alınacak tedbirlerin anlatıldığını belirten Avukat Gültekin, Taner ve Dinçmen'in mahkemede tanık olarak dinlenilmesini talep etti.
Mahkeme heyeti duruşma sonunda sanıklar avukatlarının taleplerini reddederek, Nail Keçili, Murat Yüksel ve Ferhat Yengilioğlu'nun yurtdışına çıkış yasaklarının devamına karar verdi. Sanık Dinç Bilgin'in avukatı Müjdat Gültekin'in soruşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerini de reddeden mahkeme, Güneş Taner ve Yener Diçmen'in dinlenilmesi istemini de kabul etmedi.

Heyet ayrıca, BDDK tarafından gönderilecek olan ödeme planının henüz gelmediğini kaydederek, dava ile ilgili tüm delillerin toplandıktan sonra, dosyanın bilirkişiye gönderilmesini karara bağladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön