HABER

Etodolak etken maddeli ilaç açıklaması

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, ilaçların ruhsatlarının askıya alınması ya da piyasadan geri çekilme kararlarının ancak objektif koşullar gerçekleştiğinde söz konusu olabildiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü'nden "etodolak" etken maddesini içeren bir ilaç hakkında basın yayın organlarında yer alan iddialar üzerine yapılan açıklamada, ülkede satışına izin verilen bütün ilaçların uluslararası referanslara uygunluk gösterdiği belirtildi.

İlaçların yan etkileri ve önceden kestirilemeyen ters etkilerinin zaman içinde oluşabildiği ifade edilen açıklamada, ilaçların kullanımında yaş, cinsiyet, gebelik ve eşlik eden öteki hastalıklar gibi şartlara dikkat edilmesi gerektiği kaydedildi.

İlaçların bu türden olumsuz etkilerinin ilacın geliştirilmesi safhasından başlayarak belirlendiğine işaret edilen açıklamada, "İlaçların piyasaya arzından sonra da Bakanlığımız bünyesindeki İlaç Güvenliği İzleme ve Değerlendirme Merkezi tarafından takip edilmektedir. Bu takip sonucunda da adı geçen ilacın, geçen yıllarda tüm dünyada piyasadan geri çekilen romatizma ilaçlarıyla (selektif COX2 inhibitörleri) benzeşebilecek bir etkisi bugüne dek kesinleşmemiştir" denildi.

Etodolak'ın da içinde yer aldığı bu grup ilaçların selektif COX2 inhibitörleri arasında olmadığı ifade edilen açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nca ilaçların ruhsatlarının askıya alınması ya da piyasadan geri çekilme kararlarının ancak objektif koşullar gerçekleştiğinde söz konusu olabileceği belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler