HABER

EÜ Botanik Bahçesi'ne öğrenci ve akademisyen ilgisi

İZMİR (İHA)- Ege Üniversitesi (EÜ) Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama-Araştırma Merkezi'ni, 2001-2002 öğretim yılında İzmir ve bölgedeki okullardan 10 binin üzerinde öğrenci ve akademisyen ziyaret etti.

EÜ Botanik Bahçesi'ni geçtiğimiz öğretim yılında İzmir ve çevredeki 120 ilköğretim okulundan 8 bin 694, 4 üniversiteden 200, 20 liseden de bin 117 öğrencinin ziyaret ettiğini açıklayan EÜ Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama-Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Gemici, "Ziyaretçilerimiz için 08.00-17.00 saatleri arasında özel bir program uyguluyoruz. Görevli bir uzmanımızın rehberliğinde bahçemiz dolaştırılarak, bitki çeşitleri konusunda açıklamalarda bulunuluyor" dedi.

Bitki çeşitliliği bakımından Türkiye'nin çok zengin bir ülke olduğuna değinen Prof. Dr. Gemici şunları söyledi: "Bitkiler yaşamın soluğudur. Doğayı korumak için bu tür mekanlara ihtiyacımız var. Doğada bildiğiniz bir bitkiyle karşılaştığınızda, tanıdık bir dostla karşılaşmış gibi olursunuz. Bizler, doğadaki dostlarımızın artmasını istiyoruz. Ancak bu şekilde doğayı koruyabiliriz."

"AMACIMIZ BİTKİLERİ SEVDİRMEK" Tabiat tarihi müzeleri ile botanik bahçelerinin temel kültürel altyapılar olduğuna değinen Prof. Dr. Yusuf Gemici, "Kültür, buradan başlar. Doğayı sevmeyen birinin, insanları sevmesi beklenemez" diye konuştu.

Günümüzde kalkınma ve çevre olgusunun birlikte ele alınmaya başladığını da belirten Prof. Dr. Gemici, "Çevre ve kalkınmanın birlikteliği önemlidir. Bunlardan birini göz ardı ettiğiniz taktirde, ekolojik denge zarar görmeye başlar" dedi.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi bünyesinde 1964 yılında kurulmuş olan botanik bahçesinin, 1997 yılında Ege Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlanarak, EÜ Botanik Bahçesi ve Herbaryum Araştırma-Uygulama Merkezi olarak hizmet vermeye başladığını açıklayan Prof. Dr. Gemici, "Botanik bahçemiz, araştırma ve öğretim hizmetlerinin yanı sıra, halkımıza doğal ve kültür bitkileri tanıtmak ve sevdirmek amacını taşımaktadır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler