SPOR

CANLI

EURO 2016'ya doğrudan gitme umutları arttı

Ukrayna'nın İspanya'ya puan kaybetmesi Ay-Yıldızlı ekibimizin EURO 2016'ya doğrudan gitme umutlarını arttırdı. Kazakistan deplasmanda Letonya'yı yener, Milli Takımımız da İzlanda'yı mağlup ederse Euro 2016'ya doğrudan katılacağız.

EURO 2016'ya doğrudan gitme umutları arttı

Milli takım İzlanda’dan 1 puan aldığı taktirde kesin olarak playoff’a kalacak. Ancak galibiyet Euro 2016’ya doğrudan gitmemizi sağlayabilir.

Eğer Kazakistan, Letonya’yı yenerse, milli takım İzlanda karşısında alacağı galibiyetle playoff oynamadan Fransa’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na katılacak.

Kazakistan galip gelemese bile, Türkiye’nin kazanması yine de önemli. Eğer 1 puan alırsak playoffta seri başı olma şansımız kalmıyor.

EURO 2016 ELEMELERİ STATÜSÜ

9 grupta ilk 2 sırayı alan 18 takım doğrudan Fransa’da yer almayı garantiliyor. Ayrıca 9 grupta 3. sırayı alan takımlardan en yüksek puan toplayan bir ülke daha Euro 2016’ya direkt katılacak. Bir grupta 8, diğerlerinde 9 takım olduğu için bu hesaplama yapılırken gruplarda sonuncu olan takımlarla yapılan karşılaşmalar dikkate alınmayacak.

LETONYA-KAZAKİSTAN MAÇI ÇOK ÖNEMLİ

Artık önümüzde tek bir engel kaldı. 2 puandaki Kazakistan’ın son 2 maçta 4 puandaki Letonya’yı geride bırakması şart. Çünkü Türkiye Kazakistan’dan 6 puan almıştı. Letonya sonuncu olursa en iyi 3. hesabında bize fazladan 4 puan gelecek zira Letonya’dan 2 puan alabilmiştik. Letonya bu akşam Kazakistan’ı ağırlayacak. Aralarındaki ilk maç berabere bitmişti. 2 puandaki Kazakistan kazanması taktirde 5 puandaki Letonya'yı ikili averajda geride bırakacak.

İZLANDA KARŞISINDA 1 DEĞİL 3 PUAN ŞART

Letonya’dan beklediğimiz sonuç gelirse, milli takımın son maçta İzlanda'dan 1 değil 3 puan alması gerekiyor. Bu durumda milli takım en iyi 3. hesaplamasında 16 puana ulaşacak. Diğer gruplarda aynı puana ulaşma şansı olan takım kalmadı.

Özetle eğer Kazakistan deplasmanda Letonya’yı yenerse, Türkiye, İzlanda karşısında alacağı galibiyetle Euro 2016’ya doğrudan katılma hakkı kazanacak.

Bu 2 sonuç gerçekleşmezse, Macaristan en iyi 3. olarak playoff oynamadan Euro 2016’ya giden ülke olacak.

PLAY-OFF'TA SERİ BAŞI OLMAK İÇİN DE GALİBİYET ŞART

Kazakistan’dan beklediğimiz sonuç çıkmasa bile İzlanda’dan alınacak 3 puan önemli. Playoff kura çekiminde seri başı olma şansımız devam edecek.

Kurada seri başı olmak için B Grubu’nda Bosna Hersek’in 3. olmaması, H Grubu’nda Norveç’in de İtalya deplasmanında kazanmaması gerekiyor.

Sosyal medyadan bazı Milli Takım mesajları:

BU SONUÇLAR GERÇEKLEŞİRSE MUHTEMEL RAKİPLERİMİZ ŞU ŞEKİLDE OLACAK

Slovenya, İrlanda, Norveç, İsrail veya Güney Kıbrıs

Eğer İzlanda maçında berabere kalırsak, ya da yenilsek bile Hollanda’nın puan kaybı sayesinde playoff’a gidersek seri başı olma ihtimalimiz kalmıyor.

Bu durumda ise Danimarka, İsveç ve Ukrayna’nın 4 muhtemel rakipten 3’ü olması kesin. Son takım ise diğer maçlarda alınacak sonuçlara göre değişecek. (Norveç, Hırvatistan, Bosna Hersek)

PLAY-OFF KURA ÇEKİMİ STATÜSÜ

Gruplarında 3. olan 9 takımdan en çok puan toplayan hariç 8 ülke birbirleriyle eşleşecek. Bu takımlar grup maçları sonundaki katsayılarına göre sıralanacak ve daha çok puanı olan 4 ülke seri başı olacak.

GRUPLARDA DÜN ALINAN SONUÇLAR:

C GRUBU

Belarus 0-0 Makedonya
Lüksemburg 2-4 Slovakya
Ukrayna 0-1 İspanya

E GRUBU

Estonya 0-1 İsviçre
Litvanya 0-3 İngiltere
San Marino 0-2 Slovenya

G GRUBU

Avusturya 3-0 Liechtenstein
Rusya 2-0 Karadağ
İsveç 2-0 Moldova

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler