HABER

Euro, son 3 yılın zirvesinde

SİNGAPUR (İHA) - Uzakdoğu piyasalarında bugün dolar, Euro karşısında son 3 yılın en düşük düzeyine gerilerken, Irak ve Kuzey Kore'deki gerginlikler ile Venezüella'da hala devam eden grevler de ham petrol fiyatlarını son iki yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Bu arada altın fiyatları da yükselişe devam ediyor.

Piyasalarda yatırımcılar, politik risk taşıyan dolar ve hisse senedi yerine daha güvenli araçlar olan altın ve İsviçre Frangı'na yöneliyor. Söz konusu eğilimler doları, Euro karşısında son 3 yılın en düşük seviyesi olan 103.95 sente, frank karşısında da son 4 yılın en alt düzeyi olan 139.91 sent seviyesine geriletti.

Irak'ın savaş hazırlıkları içinde gıda stoklarını artırmaya başladığı ve Kuzey Kore'nin tartışmalı nükleer reaktörünü 2 ay içinde faaliyete geçirmeyi planladığı yönündeki haberlerin dolar üzerinde baskı oluşturduğu belirtiliyor. Bu arada, dolar yen karşısında hafifçe yükselerek dün akşam saatlerinde New York'taki 119.91 yen düzeyinden 120 yen seviyesine çıktı.

HAMPETROL SON 2 YILIN ZİRVESİNDE Öte yandan, Ortadoğu'da artan gerilim, ABD'nin Irak'a düzenlemesi beklenen askeri operasyonun yaklaştığına ilişkin sinyaller ve Venezüella'da petrol işçilerinin devam eden grevi ham petrol fiyatlarını son 2 yılın en yüksek düzeyine taşıdı. New York Ticaret Borsası'nda vadeli işlem gören şubat teslim ham petrolün varil (159 lt) fiyatı, gün içinde 32.73 dolara kadar yükselirken, kapanışta 32.60 dolara geriledi.

Siyasi hareketlerin belirleyici olduğu döviz ve hisse senedi piyasalarından kaçan yatırımcıların yöneldiği güvenli yatırım aracı altının fiyatı ise, kritik 350 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Altının onsu (28.35 gr) New York'ta 2.20 dolar daha yükselerek 350.75 dolardan işlem gördü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön