HABER

EUROMED toplantısında Kıbrıs sorunu öne çıktı

Tampere (AA) - AB ile Akdeniz ülkeleri arasındaki işbirliğini genişletmeyi amaçlayan EUROMED dışişleri bakanları toplantısı AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Tampere kentinde başladı. Toplantının gayri resmi gündemde Kıbrıs konusu öne çıktı.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün temsil ettiği toplantılar, resmi olarak heyet üyelerinin zirve merkezine gelişi ve akşam yemeği ile başladı.

Toplantılara ev sahibi Finlandiya ve Türkiye'nin yanı sıra, Kıbrıs Rum Kesiminin de aralarında bulunduğu bazı AB ülkeleri, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Fas, Suriye, Tunus ve Filistin katılırken, Libya gözlemci olarak yer alıyor.

Katılımcı dışişleri bakanları, yarın öğle saatlerinde sona ermesi beklenilen toplantılarda Orta Doğu sorunu çerçevesinde öncelikli olarak Filistin-İsrail sorununda gelinen son nokta, AB'nin İslam dünyasıyla ilişkileri, Avrupa'ya yönelik yasa dışı göç, AB'nin Orta Doğu ülkeleri ile ilişkilerin geleceği ve uluslararası terörle
mücadele gibi konuları ele alacaklar.

Toplantıların resmi gündeminde bu konular öne çıkarken, gayri resmi gündemde ise Kıbrıs konusu yer alıyor. AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü Kıbrıs girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığının açıklanması, dönem başkanlığınca Filistin sorununa odaklanılması hedeflenen toplantıların gündemini değiştirerek, gözleri Türkiye, Rum kesimi ve Yunanistan'a çevirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön