Eviniz sizden habersiz satılmış olabilir

Tapudaki işlemlerde en fazla sahteciliğin, sahte vekaletname, nüfus cüzdanı ve veraset ilamı yoluyla yapıldığı belirtildi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, idare olarak her türlü önlemi almaya çalıştıklarını belirterek, kendileri dışında gelişen olaylara karşı vatandaşları uyardı. Vatandaşların tapudaki işlemlerinde aracı kullanmaması gerektiğinin altını çizen Adlı, "Tanımadığınız insanlara nüfus bilgilerinizi, tapu bilgilerinizi vermeyin" dedi.

Adlı, tapuda sahteciliğin üç alanda yoğunlaştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bunlardan ilki sahte nüfus cüzdanıdır. Sahte nüfus cüzdanı oluşturuyor, sonra o sahte nüfus cüzdanıyla gidip noterde veya tapuda işlem yapmaya kalkıyor. İkincisi sahte vekaletname. Bu noterleriilgilendiren bir husus. Bir şekilde sahte vekaletname çıkarılıyor.

Üçüncüsü de vefatın ardından mirasçılar tarafından çıkarılan veraset ilamında sahtecilik."

İdarenin sahteciliğe karşı önlemlerini anlatan Adlı, "Engellemek için bir çok çalışmamız var. Bir defa sahte nüfus cüzdanının engellenmesi için tüm işlemlerde vatandaşlık numarası istiyoruz. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemine (TAKBİS) geçen idareler, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemine (MERNİS) bağlanarak, nüfus bilgisinin sahte mi, gerçek mi olduğunu kontrol ediyor" dedi.

Bu aşamada "fotoğraf" konusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Adlı, MERNİS projesinde fotoğraf olmadığı için, kimlik bilgileri doğru ancak fotoğrafların farklı olduğu durumlarda sıkıntı yaşanabildiğini söyledi.

Sahte vekaletname sorununun çözümü için de Türkiye Noterler Birliği ile görüştüklerini kaydeden Adlı, MERNİS'tekine benzer bir kontrol mekanizması kurulabilmesi için Birlik'ten "veri tabanı" oluşturmalarını istediklerini söyledi.

Adlı, tapu sicil müdürlüklerinde kamera sisteminin yaygınlaştırdıklarını da ifade ederek, şu an 200'ün üzerinde müdürlükte sistem bulunduğunu, yıl sonuna kadar 100 müdürlükte daha sistemin hayata geçirileceğini söyledi.

Eğitim çalışmaları da yaptıklarını aktaran Adlı, bu yıl içinde 1500 tapu sicil müdürünün sahteciliğe karşı eğitildiğini, diğer personele yönelik eğitimlerin sürdürüldüğünü kaydetti.

Zeki Adlı, imza yerine parmak izi veya göz irisi taraması yapan makineleri kullanmak istediklerini ancak çok maliyetli sistemler olması nedeniyle şu an sadece düşünce aşamasında bulunduklarını kaydetti.Adlı, tapuda, 2006 yılında 30, 2007'de 42 sahtecilik olayının tespit edildiğini, bu yıl başından beri de 6 olayın açığa çıkarıldığını bildirdi.

Zeki Adlı, vatandaşların dikkat etmesi gereken noktaları sıralarken, özellikle "aracı kullanılmaması gerektiğinin" altını çizdi.

Adlı, vatandaşların, gayrimenkul satın alırken muhakkak tapuya giderek, malikinin kim olduğu, tapu kütüğünde herhangi bir sıkıntı bulunup bulunmadığını görmesi gerektiğini söyledi.