HABER

Evli çiftlerin korkulu rüyası 'Vaginismus'

Vaginismus, vagen kaslarının istemsiz kasılmasıyla cinsel ilişkinin imkansız hale gelmesidir. Genellikle yakınlarına söylemekten çekindiği için uzun seneler evli kalıp hiç cinsel ilişkiye giremeyen ve duyulmasından korktukları için doktora da gidemeyen binlerce çift vardır. Evlenirler, seneler geçer cinsel ilişkiye giremezler çocukları olmaz. Soranlara da 'henüz çocuk istemiyoruz' derler.

Evli çiftlerin korkulu rüyası 'Vaginismus'

Son zamanlarda çeşitli yayın organlarında vaginismus konusu tartışıldığı için hastalar artık uzun süre beklemeden doktora başvurmakta ve çare aramaktadırlar.

Hatta son zamanlarda vaginismus tedavisi, psikologlar ve jinekologlar aralarında tartışma konusu olmuştur. Yani psikologlar sorunu psikolojik tedavi yöntemleriyle çözmeye çalışırken jinekologlar daha aktif bir tedavi yolunu tercih edip uzun süreli psikolog seanslarının yararsız olduğunu iddia etmektedir.

PSİKOLOJİK TEDAVİDEN ÖNCE AKTİF TEDAVİ ŞART

Dr. Mebrure Altuğ, psikolojik tedavinin zaman kaybına sebep olduğunu, aktif tedavinin bizzat jinekologlar tarafından yapılması gerektiğini belirtiyor. Altuğ, "Hatta bu konudaki psikolojik tedaviyi hiç deniz görmemiş birine yüzmeyi öğretmeye çalışmaya benzetebilirsiniz. Konuşarak, tarif edilerek yüzme öğretilemez" diyor.

Vaginismus, hastanın sosyoekonomik durumuyla alakalı değildir. Toplumun her kesiminden her türlü eğitim düzeyinden hastalar vaginismus şikayetiyle doktora başvurabilmektedir.

VAJİNİSMUS NEDEN OLUR?

Vaginismus'un sebepleri arasında çocuklukta alınan yanlış cinsel telkinler, cinsel tacizler, ensest ilişkiler, uygunsuz şartlarda yapılmaya çalışılan cinsel deneyimler sayılabilir. Bu nedenle hastada cinsel birleşme anında önlenemeyen bir panik sonucu refleks olarak vagen kasları ve uyluk kasları kasılarak cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir.

Hastaları sorguladığımızda genellikle anlaşarak evlendiklerini ve birbirlerinden hoşlandıklarını öğrenmekteyiz. Hatta rahatlıkla yatağa girmekte, ön sevişme dönemini sorunsuz geçirmektedirler. Ama tam penetrasyon anında kasılma meydana gelmekte gerçek birleşme sonuçlanamamaktadır. Bazen çok şaşırtıcı bir biçimde bir önceki evliliğinde şiddetli vaginismus yaşayıpp ayrılan çiftler başkalarıyla yaptıkları evliliklerde hiçbir sorunla karşılaşmadan normal cinsel yaşamlarını sürdürebildiklerini görmekteyiz.

MEYDANA GELEN REFLEKSLER İLİŞKİYİ ENGELLİYOR

Vaginismus'un frigidite ile hiçbir ilgisi yoktur. Çoğu frigit kadın vaginismus problemi yaşamadan cinsel yaşamlarını sürdürebilir. Bunun bir başka izahı da şu şekildedir. Vaginismus şikayeti olan hastalar, frigit hastalar gibi cinsel soğukluk yaşamamakta cinsel istekleri normal olmaktadır. Penetrasyon anına kadar her şey yolunda giderken bir anda refleks meydana gelmekte ve ilişkiyi imkansız hale getirmektedir.

EŞLERİN İKİSİNİN DE RIZASI OLMASI GEREKİYOR

Tedavide eşlerin her ikisinin de rızasıyla kızlık zarını cerrahi yöntemle yok etmek yapılabilecek işlemlerden biridir. Fakat bazen eşler buna yanaşmıyorlar. O zaman tedaviye adım adım sabırla devam etmek gerekmektedir. Tedavide ilk şart hastanın tedaviye istekli olarak gelmesi ve doktoruna yardımcı olmasıdır. Sonuç alınmayacak hasta yoktur. Sadece bazı hastalarda tedavi süresi uzayabilmektedir. Bazı hastalarda ise çok kısa sürede sonuç alınabilmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler