HABER

Evli öğrencinin kredi borcu silinecek

Üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi ve yurt ücretleri üniversitede okurken evlenen öğrencilerden alınmayacak.

Evli öğrencinin kredi borcu silinecek

ANKARA - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yeni evlenen gençlere 10 bin liraya kadar kredi verme kararının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı da evli üniversite öğrencileri için harekete geçti.

Habertürk gazetesinin haberine göre; Bakanlık, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrencilere verdiği aylık 280 TL öğrenim kredisi ve yurt ücretlerini, üniversite okurken evlenen öğrencilerden almayacak. Evlenen ve kredi borcu bulunan öğrencilerin de geçmişe dönük borçları silinecek. Öğrenciler böylece kişi başına 13 bin TL borçtan kurtulmuş olacak.

Uygulamadan yararlanmak isteyen öğrencilerin evlilik cüzdan ile bakanlığa başvurması yeterli olacak. Bakanlığın belirlemelerine göre, yeni uygulamadan yaklaşık 3 bin üniversite öğrencisi yararlanacak.

Evliliği teşvik amacı taşıyan uygulama, üniversite öğrenimi devam ederken evlenen çiftlere önemli bir destek sağlayacak.

Öğrencilerin, üniversite yaşamları boyunca aldıkları öğrenim ve katkı kredisi bursa çevrilecek, ayrıca geçmişe dönük kredi borçları sıfırlanacak. Öğrenim hayatı bitene kadar evli öğrencilere burs verilecek. Evli öğrenciler, yurtlarda kalmaya devam etmek istemeleri durumunda eski sistemde olduğu gibi kız ve erkek ayrı olmak şartıyla devlet yurtlarından yararlanabilecek. Evli üniversite öğrencisine yurt da ücretsiz olacak.

güncel haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 52 yorum
e peki ben üni öğrencisiyim ama ewleneceğim kişi üni okumamıs ama ben kredi aldım basbakanlıktan o zmnda gecerlimi acil bi cwp lütfnn
AYIPTIR, BU MEMLEKETİN İNSANINI, YAŞLISINI, GENCİNİ, EVLİSİNİ, DULUNU, ÖLÜSÜNÜ, DİRİSİNİ BU ŞEKİLDE BÖLMENİN, AYRIŞTIRMANIN NE ALEMİ VAR.. OKULUNU BİTİRİP EVLENENLER GÜNAHKARMI, SUÇ MU İŞLEMİŞ, ONLARIN BORÇLARINI DA SİLERLER İNŞALLAH
Bu teşvikler yakında ilköğretim çağındaki kızlar seviyesine iner, malum islami inaca göre kız çocuklarının gözü açılmadan evlendirilmeleri gerekir.
ne alakası var koçum... it gibi korkuyosunuz dımı bazı seylerden... yenın korkularınızı... once gir kur'an oku sonra ıslamı ınanc hakkında yorum yap.. kulaktan dolma laflarla kahve agzıyla yorum yapma
blgblgyntm Kur'anı sen okusan bu partinin yaptıkları hataları örtbas etmezdin.ve doğru yorumlayabilseydin yanlış yapmazdın.herkes kendi dinini sorgulasın.başkasınınkini sorgulamak sadece Allah (cc) düşer.
Geri Dön