HABER

'Evlilik ve nikah rehberi' mecliste

ANKARA (İHA) - Altındağ Belediyesi tarafından yayınlanan ve dini referans alan "Evlilik ve Nikah Rehberi" Meclis gündemine taşındı.

CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, konuyla ilgili yazılı soru önergesinde, Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun söz konusu rehbere dolaylı destek verdiğini iddia etti. CHP İzmir Milletvekili Karademir, AK Partili Altındağ Belediyesi tarafından "Evlilik ve Nikah Rehberi" adında "dini kuralları" öngören rehber kitapçığın dağıtıldığının 24 Aralık 2005 tarihinde yazılı ve görsel basında çıktığını hatırlatarak, Bakan Çubukçu'nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na yazılı bir soru önergesi verdi. Karademir, "Laik, demokratik ve sosyal hukuk devlet anlayışını kabul etmiş Türkiye Cumhuriyeti'nde dini kuralların önerilmesi sizce doğru mudur?" diye sordu.

Bakan Çubukçu, Türkiye, Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'ni (CEDAW) 1985 yılında onaylamış ve Sözleşme 19 Ocak 1986'da yürürlüğe girdiğini belirterek, "Sonuç olarak, ülkemizdeki belediyeler dahil tüm kamu kurum ve kuruluşları gerek Anayasa gerekse CEDAW Sözleşmesi'nin maddelerini uygulamakla sorumludurlar" diye cevap verdi.

Çubukçu, söz konusu kitapçığın hazırlanması aşamasında adı geçen belediyenin kendisine bağlı bulunan Bakanlık'tan herhangi bir görüş ve işbirliği talebinin olmadığını belirterek, aile eğitimi konusunun Bakanlığı'na bağlı Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün görev alanı olduğunu ve bu konuda 2005 yılında Aile Rehberi çalışmasını tamamlayarak ilgili birimlere dağıttığını kaydetti.

Karademir'in, "Kadından ve aileden sorumlu Türkiye Cumhuriyeti'nin bir Bakanı olarak, kadını aşağılayan ve kadını 2. sınıf yurttaş yerine koyan söz konusu kitapçığı hazırlayanlar ve dağıtanlar hakkında suç duyurusunda bulunacak mısınız?" şeklindeki sorusuna Bakan Çubukçu şöyle cevap verdi:

"Bahsi geçen kitapçığın kamu eliyle hazırlanıp dağıtılması münferit bir uygulamadır. İlgili Belediye Başkanlığı'ndan edinilen bilgiye göre söz konusu kitapçığın kısa bir süre dağıtımı yapıldıktan sonra, içeriğindeki bir takım bilgilerin yanlış anlaşılmaya neden olabileceği düşüncesiyle uygun bulunmayarak dağıtımdan kaldırıldığı ve akabinde ilgili Basın Müdürü'nün görevinden alındığı bildirilmiştir. Ülkemizde Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde gerçekleştirilen başarılı çalışmalarla ilgisi olmayıp, AB Müktesebatına Uyum Türkiye Ulusal Programı'ndaki taahhütlerimizin yerine getirilmesi doğrultusunda çalışmalarımız devam etmektedir".

CHP İzmir Milletvekili Karademir, Bakan Çubukçu'nun yazılı soru önergesine verdi cevapta, görevden alınan söz konusu Basın Müdürü'nün Teftiş Kurulu'na müfettiş olarak atanarak ödüllendirildiğini iddia etti. Karademir, Çubukçu'nun, soruları ustaca başından savdığını ve dolaylı olarak desteklediğini belirterek, "Sayın Bakan, kendisinin partisine bağlı olan belediye tarafından dağıtılan 'Evlilik ve Nikah Rehberi'nin içeriğine karşı çıkmamakta ve verdiği yanıtta, 'İçeriğindeki bir takım bilgilerin yanlış anlaşılmaya neden olabileceği düşüncesiyle uygun bulunmadı düşüncesiyle dağıtımdan kaldırıldı' cevabıyla dolaylı olarak rehberi desteklemiştir" açıklamasını yaptı.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler