HABER

Evlilikte temel kural 'özgürlük'

Evliliğin uzun soluklu olmasının temel kuralı sevgi ve güven.

ANTALYA (İHA) - Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sunar Birsöz, evliliğin uzun soluklu olmasının temel kuralının 'sevgi ve güven' olduğunu söyledi.

Evlilikte kişilerin birbirlerinin özgürlüklerini kısıtlamaması gerektiğini belirten Prof.Dr. Birsöz, "Özgürlükten kasıt, kişilerin kendilerini birbirine bağlanmış hissetmesi. Bu yıpratıcı bir duygu olabiliyor. Oysaki evlilikte güven ve sevgi temel kurallardır. Evliliği ayakta tutan bu kavramlardır. Bunu yitirmemek, özgürlükleri kısıtlayıp çok fazla kontrolcü olmak, kısıtlama ve kıskançlık evliliği yıpratan en önemli nedenlerdir" dedi.

EROTİZM ŞEFKAT VE SADAKATE DÖNÜŞÜYOR

Aşırı sevgi ya da sevgisizliğin 'güvensizliğe' dönüştüğü an evliliğin bitme noktasına geldiğini belirten Prof.Dr. Birsöz, aşkın içinde erotizm, tepkisellik ve duygusallık olduğunu şöyle anlattı: "Tabii günümüzde aşkın tanımı da değişiyor ama aşk yıllardır aynı aşk. Sonuç olarak sevgiyi arayıp bulmak ve devam ettirmem gerekiyor. Aşkın içinde duygusallık, tepkisellik ve erotizm vardır. Bunu evlilikte de devam ettirmek gerekiyor. Erotizm ve çekicilik azalsa artık karşındakinin kişiliğine olan şefkat ve

sadakat ön plana geçiyor. Sevgiye dönüşüyor. Sevgi çok emek isteyen bir duygu. Bunun içinde en önemli nokta, karşındakini incitmeme duygusu hakim olmalı. Bencillikten uzaklaşınca sevgi oluşuyor. Aşk sönebilir ama bunu gerçek sevgiye dönüştürmek uzun soluklu evliliğe neden olur."

İlişkilerde paylaşmanın önemine de değinen Prof.Dr. Birsöz, bu paylaşmanın kişilerin kişiliğinden ödün vermeden, kaybetmeden olması gerektiğini söyledi. "İlişkilerde kişiler bazen hayallerindeki insanı yaratıyor" diyen Prof.Dr. Birsöz, "Halbuki her insanın ayrı kişiliği var. Kafamızdakini yaratmaya çalışmak değil, karşımızdakini tanımamız ve sevmemiz gerekiyor. İnsanın doğasında çift yaşamak vardır. Buna koşullanmıştır. Bunun arayışı içindedir. Tek başına erkek ve kadın kendini eksik hisseder" ifadelerini kullandı.

Günümüzde boşanmaların sosyo ekonomik durumu iyi olan insanlar arasında daha çok gerçekleştiğini belirten Sunar Birsöz, sözlerine şöyle devam etti: "Evlilik kurumu da şekil değiştirdi. Modern hayatın içinde, eş başka yerde çalışabiliyor. Çalışma düzeninde farklı kişilerle karşı karşıya kalabiliyor. Ekonomik durum boşanmada önemli bir etken. Boşananların büyük çoğunluğunu ekonomik durumu iyi kişiler oluşturuyor."

Günümüzde pek çok kişinin aşkı ve sevgiyi 'sanal ortamda' aradığına da değinen Birsöz, bunun bir kaçış ya da çıkış yolu olduğunu belirterek "Bu bir fantezi ise sanal ortamda biriyle iletişim kurmak, pek fazla zararlı durum değildir" dedi. İnternet ortamında kurulan ilişkilere 'light' kaçamak denebileceğini anlatan Prof. Dr. Birsöz, sözlerini şöyle tamamladı: "Realize olmamış bir durumdur. Hayal dünyasında kurgulanabilir ancak o sınırda kalmıyor. Merak duygusu ağır basıyor ve sanal ortamdan bir sonraki

adıma geçiliyor. Bu da bazen hayal kırıklıklarına bazen de evliliklerin çatırdamasına neden olabiliyor. "

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön