EXPO'da son üç gün

İzmir (AA)- İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) oylamasına 3 gün kala EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu'na 1 milyon YTL aktardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılan 2008 yılı 2. olağanüstü meclis toplantısına belediye başkan vekili Yusuf Ali Karaman başkanlık etti. Toplantıda, 5750 sayılı EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu'nun Tüzel Kişilik Kazanması, Gelir ve Harcamaları ile Denetimi ve Tasfiyesi Hakkında Kanun ile tüzel kişilik kazanan "EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu'na" adaylık kampanyasının son döneminde çalışmalara ivme ve canlılık kazandırmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden 1 milyon YTL destek aktarılmasına ilişkin madde görüşüldü.

Tüm sivil toplum kuruluşlarının, gönüllü kuruluşların ve medyanın, İzmir'in EXPO 2015 adaylığı konusunda güç birliği yaptığını belirten Karaman, "İzmir Cumhuriyet tarihinin en büyük, en güzel etkinliğine imza atmak üzere. Paris'teki oylamaya gidecek arkadaşlarımızın yollarının açık olmasını diliyorum. Bizimle aynı inancı paylaşan tüm kuruluşlara da şükranlarımı sunuyorum" dedi.

AK Partili Meclis Üyesi Fevzi Aydın da heyecanın çok büyük olduğunu, organizasyonun kazanılması durumunda İzmir'de çok şeyin değişeceğini kaydetti. EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu'na para aktarılmasına ilişkin gündemin tek maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Toplantının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır, Paris'teki toplantıya gidecek meclis üyelerine resmi prosedür ve Fransa programı hakkında bilgi verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nden Fransa'ya gidecek üyelere EXPO 2015 İzmir çantaları, toplantı programları ve pasaportları teslim edildi.