HABER

Exxon Mobil'in Kuzey Irak hamlesi Bağdat'ı kızdırdı

Petrol devi Exxon Mobil'in Kuzey Irak'ta bir dizi sahayı işletmek için Kürt özerk yönetimi ile anlaşması, Bağdat yönetimini huzursuz etti.

Petrol devi Exxon Mobil'in Kuzey Irak'ta petrol aramak üzere yaptığı anlaşmalar, Bağdat'taki yöneticiler arasında rahatsızlık yarattı.

İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, Bağdat yönetimi misillemeye yönelerek şirketi Irak'ın güneyinde işlettiği sahalardan çıkarma fikrini değerlendiriyor.

Geçen ay yapılan anlaşma, Bağdat'taki merkezi yönetimin ülkenin kuzeyinde Bağdat'a danışılmadan anlaşmalara girişilmemesi isteğini gözardı ediyordu.

Erbil, Süleymaniye, Musul ve Kerkük yakınlarında bulunan altı sahadan üçü Bağdat yönetimi ile Kürt yönetimi arasında yetki ihtilafı yaşanan bölgelerde bulunuyor. Bağdat'taki siyasi liderler, dünyanın en büyük enerji şirketi olan Exxon Mobil'i bu şekilde ülkenin bütünlüğünü riske atmakla suçluyor. Gazeteye konuşan Enerjiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, Irak'taki tüm petrol ve doğalgaz anlaşmalarının federal hükümetin onayını alması gerektiğini söylüyor.

Şehristani kendilerine danışılmadan yapılan anlaşmaların meşru olmadığını ifade ediyor.

Kuzey Irak'taki Kürdistan Özerk Yönetimi'nin lideri Mesud Barzani ise anlaşmadan Başbakan Nuri Maliki'yi önceden haberdar ettiğini ve böyle bir anlaşma yapılmasına muhalefet etmediğini söylemişti.

Barzani, Irak hükümetini ise petrol ve doğal gaz kaynaklarının paylaşımına yönelik 140. maddenin uygulamaya konmasında ayak sürümekle suçladı.

Kürt yönetimi petrol kaynaklarının işletilmesi konusunda daha önce de Bağdat'la bu tür sorunlar yaşamıştı. Ancak şimdiye dek Bağdat yönetiminin sert tutumu dolayısıyla, sadece küçük bazı bağımsız şirketler Kürt yönetimiyle doğrudan anlaşmayı göze almıştı.

Şimdiyse, ilk kez büyük bir şirket Maliki hükümetinin tehditlerine kulak asmadı.

Independent, Bağdat'ın misilleme olarak Exxon'u işlettiği Batı Kurna sahasından çıkarmayı düşündüğünü kaydediyor.

Gazete, 'Exxon kurnaz mı, saf mı?' sorusunun tartışıldığını kaydederek, şu yorumu yapıyor:

"Getirilen açıklamalardan birine göre, şirket kendisini Irak'ın petrol altyapısını geliştirmesi açısından o kadar hayati, o kadar güçlü görüyor ki, Irak hükümetine kulak asmayabiliyor. Bir diğer açıklama ise, şirketin Batı Kurna anlaşmasından hoşnut olmadığı için bunu gözden çıkarıp başka yerde petrol aramaya yöneldiği. Üçüncüsü ise şirketin Kürtlerin göz boyamasına kapıldığı."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler